Súdán propustil Čecha odsouzeného na 24 let, přiletí se Zaorálkem | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Súdán propustil Čecha odsouzeného na 24 let, přiletí se Zaorálkem

ČTK

Súdánský prezident Umar Bašír nařídil propuštění Čecha Petra Jaška, který byl v zemi odsouzen k mnohaletému trestu vězení. Mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová potvrdila, že Jašek přiletí do ČR v neděli večer s českou delegací. 

Ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek se dnes vydal do Súdánu vyjednávat o Jaškově propuštění poté, co byl Čech v lednu odsouzen podle českého ministerstva zahraničí k 20 letům vězení. AFP s odkazem na Jaškova advokáta uvádí 24 let.

"Prezident Umar Bašír udělil milost českému občanu Jaškovi a nařídil jeho okamžité propuštění," prohlásil šéf súdánské diplomacie Ibrahím Ghándúr na tiskové konferenci v Chartúmu.

Jašek nyní míří domů, kam zavítá poprvé od předloňského zadržení.

Zaorálkovi nabízeli šéfování ČSSD. Jsem na to příliš mladý, tvrdí ministr

"Letadlo přistane na letišti ve Kbelích. Mělo by se tak stát dnes mezi 23:00 a půlnocí," sdělila mluvčí Valentová. Po příletu by měl následovat briefing přímo na letišti.

Zaorálek už na svém twitteru zveřejnil fotografii z letadla. "Beru to jako úspěch české diplomacie. Chtěl bych moc poděkovat všem kolegům, kteří se podíleli na jednáních o jeho propuštění," uvedl ministr. Velký dík podle něj patří české velvyslankyni v Egyptě Veronice Kuchyňové Šmigolové.

Práci diplomatů pochválil krátce nato i premiér Bohuslav Sobotka. "Jsem rád, že se to podařilo! Děkuji všem, kteří pomohli, výborná práce ministerstva zahraničních věcí," napsal na twitteru.

Zaorálek: Potřebujeme evropskou armádu, jinak vliv EU bude slábnout

Jašek byl súdánskými úřady obviněn z protistátní činnosti včetně špionáže. Zadržen byl předloni, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům.

Do Jaškova případu se zapojily i orgány Evropské unie, které pravidelně kritizují porušování lidských práv a násilí proti menšinám v Súdánu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!