Švarcsystém je „superdémonizován“, míní Nečas. Nechce utrácet za kontroly | E15.cz

Švarcsystém je „superdémonizován“, míní Nečas. Nechce utrácet za kontroly

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Tomas Blazek

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Takzvaný švarcsystém je v Česku využíván jen ojediněle, nemá tedy cenu investovat do jeho potírání. Při více než 35 tisících kontrolách se odhalilo kolem 500 případů. Uvedl to premiér Petr Nečas po jednání s ministryní práce Ludmilou Müllerovou (TOP 09). „Takzvaný švarcsystém je superdémonizován. Hraje v naší ekonomice a na našem trhu práce naprosto okrajovou úlohu,“ prohlásil Nečas.

Při takzvaném švarcsystému pracovník není zaměstnancem firmy, ale dělá pro ni běžnou náplň zaměstnanecké práce jako samostatný podnikatel na živnostenský list. Podnik tak za něj nemusí platit sociální a zdravotní pojištění či mu nemusí poskytovat dovolenou.

Podle Nečase je ale rozšíření švarcsystému zveličováno. „Je v podstatě naprosto nezajímavý, je využívaný naprosto ojediněle a vůbec nemá význam investovat do nějakého jeho potírání,“ uvedl premiér.

Podle Nečase kontroly ukázaly, „že rozsah černé práce je u nás výrazně menší, než jsme si mysleli“. V budoucnu by se mělo sledování firem zintenzivnit, kontroloři by se ale měli zaměřit spíš na bezpečnost či ochranu zdraví. Neměli by „nahánět podnikatelské subjekty“ a pracovníky, aby měli u sebe smlouvu, řekl Nečas.

Müllerová dodala, že v novele o zaměstnanosti se tento „dramatický přístup“ již upravil. Zaměstnanci u sebe na pracovišti smlouvu nosit nemusí, kontroloři potřebné údaje dohledají případně sami „bez týrání pracovníků“, řekla ministryně.

Podle údajů ministerstva provedli loni kontroloři Státního úřadu inspekce práce 35 577 kontrol a udělili 818 pokut za celkem 163,37 milionu korun. Nelegálně zaměstnaných lidí bylo 5078. Celkem 552 osob pracovalo ve švarcsystému. Práce na černo se nejvíc objevuje podle ministerstva ve stavebnictví a při sezónních aktivitách či ve službách.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video