Tajné služby budou mít přístup k bankovnímu tajemství | E15.cz

Tajné služby budou mít přístup k bankovnímu tajemství

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České zpravodajské služby budou mít možnost získat přístup k údajům podléhajícím bankovnímu tajemství. Budou k tomu ale potřebovat povolení soudu, o které budou moci žádat jen pro případy boje s financováním terorismu. Mimo jiné to zavádí novela bankovního zákona, kterou dnes podepsal prezident Václav Klaus. O podpisu informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Zpravodajci se podle novely budou muset v bankách prokazovat originálem soudního povolení, které musí směřovat ke konkrétnímu klientovi, nebo aspoň jeho ověřenou kopií. Banky pak mají kopii povolení uchovávat. Tajné služby budou muset také sněmovní komisi pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) informovat o tom, kolikrát takto o údaje z bankovních účtů žádaly.

Novela také umožní České národní bance odejmout bankovní za zamlčení nebo sdělení nepravdivých podstatných údajů. Vláda uvádí, že většina současných regulačních pravidel pro založení a činnost poboček zahraničních bank byla přijata v 90. letech a ani po vstupu Česka do EU se nepřizpůsobila novým podmínkám. Platná právní úprava v této oblasti tak prý neodpovídá potřebám bankovního dohledu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video