Temelín obklopila armáda, cvičí pro případ teroristického útoku | E15.cz

Temelín obklopila armáda, cvičí pro případ teroristického útoku

ČTK

V okolí jaderné elektrárny Temelín na Českobudějovicku stojí od neděle vojenská technika. Zařízení pro odpalovaní raket, radar pro vyhledávání a zaměřování vzdušných cílů nebo komunikační systémy pro velení a řízení palby jsou součástí nácviku obrany elektrárny před případným pozemním i vzdušným teroristickým útokem. Cvičení potrvá do 12. dubna. Do taktické přípravy se zapojí zhruba dvě stovky vojáků, policisté a zástupci ČEZ, informoval mluvčí Krajského vojenského velitelství České Budějovice Josef Štěpánek.

"Přípravy se zúčastní přibližně 120 profesionálních vojáků strakonického protiletadlového pluku i zhruba osmdesátičlenná pěší rota aktivních záloh, která je zrovna na cvičení v Boleticích," uvedl.

V okolí Temelína se budou pohybovat vojáci po čtyři dny. "Naplno se cvičení rozběhne od pondělí, kdy dojde v blízkosti elektrárny hned k několika přeletům. V úterý pak vše vyvrcholí praktickými ukázkami. Okolních obyvatel se cvičení nedotkne," řekl mluvčí temelínské jaderné elektrárny Marek Sviták.

Armáda už protiteroristickou ochranu Temelína trénovala v roce 2015. Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. Jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Temelín vyrobil rekordní množství elektřiny, pomohlo mrazivé počasí
Rusové nabízejí Česku reaktor nové generace. ČEZ si na něj bude muset půjčit
1080p 720p 480p 360p 240p
Dron pořídil ojedinělé záběry z výšky 300 metrů.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!