Ťok: Problémový úsek dálnice D1 se rozšíří, vznikne plnohodnotný pruh | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Ťok: Problémový úsek dálnice D1 se rozšíří, vznikne plnohodnotný pruh

ČTK

Problémový úsek D1 na Vysočině se okamžitě rozšíří, aby vznikl plnohodnotný pruh a úsek se dal dobře udržovat. Svodidlo se posune o metr až metr a půl. Novinářům to po ranní schůzce s ředitelem ŘSD řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Současnému zhotoviteli odejde výzva. Pokud to nebude schopná nebo ochotná udělat, najme si stát někoho jiného.

„Předpokládám, že dneska té firmě odejde výzva, že ji ze stavby vyhazujeme a budeme hledat zhotovitele, který ten úsek dokončí. Já bych rád, aby to bylo co nejdřív," řekl Ťok. Chce, aby se situace na dálnici stabilizovala. Stát má podle jeho odhadu v rezervě deset procent z celkové částky, které na aktuální úpravy využije. Celková zakázka modernizace úseku činila 1,75 miliardy korun.

Ředitelství silnic a dálnic minulý týden vyzvalo stavební firmy, které modernizují úsek D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, aby do dnešního dne práce přerušily. Pokud tak neučiní, ukončí s nimi stát smlouvu. Oprava nabrala velké zpoždění a práce spolu se sněžením minulý týden komplikovaly dopravu, která zkolabovala. Zakázku provádí sdružení tvořené italskou firmou Toto Costruzioni Generali a české stavební společnosti Geosan Group.

Kolaps na D1 stojí ekonomiku miliony, říkají dopravci. ŘSD a policie podle nich zanedbávají prevenci

Firma Geosan v dnešním ranním prohlášení uvedla, že stavební práce na problémového úseku D1 budou dnes pokračovat. „Ve středu 12. prosince bylo pracovníky ŘSD rozhodnuto o zastavení stavebních prací z důvodu zásadní změny klimatických podmínek, nebylo možné provádět ani zásypy ani montáž středových svodidel," uvedl výkonný ředitel Geosan Group Ivan Havel. Doplnění podloží betonového krytu v úseku dlouhém 600 metrů pomocí nízkotlaké injektáže firma nabízela ŘSD před třemi týdny, ŘSD to podle ní zásadně odmítlo a trvalo na vybourání části betonové vozovky, doplnění podloží a provedení nové konstrukce vozovky.

Ve čtvrtek večer pak ŘSD požádalo o provedení sanace podloží nízkotlakou injektáží. „Požadavek na provedení těchto činností během víkendu nikdy komunikován nebyl, patrně proto, že je nesmyslný," uvedl Geosan ve zprávě. Práce budou zahájeny dnes, a pokud ŘSD odsouhlasí pracovní postupy, budou ukončeny do konce roku. Firma chce dostát svým závazkům a dílo v roce 2020 dokončit a předat.

Zápisník Michala Noska: Sníh a tuk

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!