TOP 09 prosazuje do NKÚ člena ODS, chce narušit dohodu velkých stran | E15.cz

TOP 09 prosazuje do NKÚ člena ODS, chce narušit dohodu velkých stran

Miroslav Kala
Miroslav Kala
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší šanci stát se prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) má zřejmě kandidát ČSSD a nynější viceprezident NKÚ Miloslav Kala. Mohli by ho podle dohod mezi poslaneckými kluby podpořit například občanští demokraté, ale i poslanci z jiných stran. Vládní TOP 09 však nominovala do čela NKÚ šéfa Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslava Vaňka.

Podle serveru iDnes.cz je Vaněk členem ODS, takže se prý jedná o snahu místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska rozbít údajnou dohodu mezi ODS, ČSSD a KSČM o obsazení funkce prezidenta NKÚ. Kalousek ale dnes řekl České televizi, že Vaňkova stranická příslušnost nehraje žádnou roli. „Jestli se ODS dohadovala s ČSSD a komunisty, to se spekuluje z doslechu. Já jsem u toho nebyl. My chceme v každém případě odborníka, který by nebyl produktem partajních handlů,“ uvedl.

Kandidáta na prezidenta NKÚ volí Sněmovna, vybírat by ho měla již příští týden. Do funkce ho pak jmenuje prezident republiky. Úřad je bez prezidenta od loňského února, kdy kvůli pravomocnému odsouzení skončil ve funkci František Dohnal.

TOP 09 v předchozí volbě nasadila bývalou náměstkyni ministra financí Danu Trezziovou. Poslanci ale nezvolili žádného z kandidátů. Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová řekla, že pro Vaňka se TOP 09 rozhodla proto, že Trezziová nezískala v předchozí volbě dostatečnou podporu a také už prý neměla o kandidaturu zájem. Dostala jen 36 hlasů, zatímco Kalu, který jich získal nejvíc, minule volilo 52 poslanců.

Nominace člena ODS Vaňka je výrazem Kalouskovy snahy rozbít údajnou dohodu mezi ODS, ČSSD a KSČM. Podle ní by se se Kala stal prezidentem a výměnou za to by uvolněný post viceprezidenta obsadila poslankyně ODS a místopředsedkyně kontrolního výboru Zdeňka Horníková. „To je jenom Kalouskova provokace,“ cituje iDnes.cz předsedu klubu ODS Marka Bendu. Langšádlová to ale odmítá. „Rozhodně to není žádný truc,“ řekla.

Některým členům ODS se Vaněk jako kandidát nezamlouvá. „Vaněk je Kalouskův člověk, Kalousek by měl oba úřady, NKÚ i pro zastupování státu,“ řekl zdroj z poslaneckého klub této strany a dodal, že ODS už toto jméno v minulosti odmítla.

Sociální demokraté opět navrhli současného viceprezidenta Kalu, řekl ČTK předseda jejich klubu Jeroným Tejc. Poukázal přitom na to, že Kala v předchozí volbě na únorové schůzi Sněmovny získal ze všech kandidátů nejvíc hlasů. Myslí si, že šance na zvolení nového prezidenta již příští úterý, kdy má začít schůze Sněmovny, je poměrně veliká. Kalousek kandidáta ČSSD kritizoval. „Kala je produktem z doby opoziční smlouvy, kdy se ODS a ČSSD dohodly, že kolegium NKÚ bude obsazováno odloženými poslanci,“ uvedl.

Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že komunisté nikoho do vedení NKÚ navrhovat nebudou. Do minulé volby vyslal klub svého poslance a bývalého předsedu sněmovního kontrolního výboru Vladimíra Koníčka. Kováčik řekl, že v současné volbě dává přednost Kalovi, ale že o podpoře kandidátovi bude ještě jednat poslanecký klub.

Věci veřejné minule navrhly svého poslance Josefa Novotného, teď kandidáta nemají. Předsedkyně klubu Kateřina Klasnová řekla, že Kalu považuje za seriózního člověka, pod nímž NKÚ velmi dobře funguje. „Takže to bude věc, kterou možná navrhnu i poslaneckému klubu ke zvážení,“ uvedla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.