TOP 09 vyvolala smírčí řízení, je ohrožena koaliční smlouva | E15.cz

TOP 09 vyvolala smírčí řízení, je ohrožena koaliční smlouva

Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražská koalice ODS a TOP 09 po dvou týdnech dohodovacího řízení nevyřešila žádný ze sporných problémů. Šéf klubu zastupitelů TOP 09 Jiří Vávra řekl, že se koalice ocitla v krizi. TOP 09 proto dnes vyvolala smírčí řízení. V průběhu smírčího řízení přitom může být kdykoli změněna nebo vypovězena koaliční smlouva.

Podle předsedy klubu ODS Ondřeje Pechy je takový krok předčasný. Chce o tom s TOP 09 v pondělí diskutovat na pravidelném koaličním jednání. „Vzhledem k tomu, že se zastupitelský klub TOP 09 domnívá, že smluvní strana nejeví dostatečný zájem o nalezení řešení v souladu s koaliční smlouvou, bylo zastupitelským klubem TOP 09 v souladu s koaliční smlouvou rozhodnuto o vyvolání smírčího řízení,“ uvedl Vávra v dopise adresovaném ODS.

„O tom nic nevím, to si musíme říct v pondělí na koaličním jednání,“ reagoval na text dopisu Pecha. Teprve v pondělí totiž podle něj skončí lhůta dohodovacího řízení. Problematické body by se tak měly znovu otevřít. „Všechny dohodovací skupiny ale běží a běží standardním způsobem, takže si myslím, že tento dopis je předčasný,“ doplnil. Smírčí jednání by nastalo v případě, že by bylo třeba řešit případný rozpor v koaliční smlouvě, který zatím podle Pechy nenastal.

Koalice se dlouhodobě nedokáže shodnout na čtyřech problematických bodech. Jedná se o otázky kolem dostavby a financování tunelu Blanka, které jsou podle Vávry nejzávažnější. Dále jde o odkup podílu v Pražské plynárenské, financování dopravního podniku a objednávky právních služeb souvisejících s několikamiliardovou emisí dluhopisů.

K jednotlivým tématům se v průběhu dohodovacího řízení konala jednání, která vedli vždy tři zástupci z každé strany. Podle Vávry ale tyto týmy k žádnému řešení nedospěly. Pecha ale tvrdí, že v pondělí půjde na koalici s návrhem na další postup ohledně dostavby tunelu Blanka.

Dokud nebudou jednotlivé problémy vyřešeny, nesmějí orgány města schvalovat žádné návrhy či materiály, které se spornou záležitostí souvisí.

:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.