U hlasování o vládě nebude Okamura ani Fiala, nechtějí prý vidět frašku | E15.cz

U hlasování o vládě nebude Okamura ani Fiala, nechtějí prý vidět frašku

Tomio Okamura
Tomio Okamura
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tomio Okamura a Radim Fiala, poslanci z uskupení Svoboda a přímá demokracie, nebudou hlasovat o nedůvěře vládě. Nechtějí podpořit ani vládu, ani opozici, prohlásili. Vyslovení nedůvěry koaliční vládě Bohuslava Sobotky iniciovala část opozice kvůli sporům o daňové zvýhodnění biopaliv. Zjevně ale neseženou dostatek hlasů.

„Nepodpořím divadlo takzvané opozice, nepodpořím ani vládu. Svůj politický postoj vyjádřím tím, že odejdu z hlasování, podobně jako divák odchází z divadla během frašky,“ řekl Fiala. Podle Okamury hlasování o nedůvěře připomíná výkřiky, kdy zloděj křičí „chyťte zloděje“.

Opoziční TOP 09 a Starostové, ODS a Úsvit vyvolali schůzi v souvislosti se středečním hlasováním o podpoře biopaliv. Při něm vládní hnutí ANO navzdory svým dřívějším prohlášením nepodpořilo ukončení jejich daňového zvýhodnění.

Podle opozice tím jde vláda na ruku vicepremiérovi a ministru financí Andreji Babišovi (ANO), který je majitelem skupiny Agrofert, jež se na výrobě biopaliv podílí.

Čtěte glosu Jany Havligerové:

Aby vláda ztratila důvěru, muselo by pro opoziční návrh zvednout ruku nejméně 101 z 200 poslanců. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL ale má v dolní komoře poměrně pohodlnou většinu 111 hlasů.

Navíc členové nejsilnějšího opozičního klubu KSČM deklarovali, že se hlasování zdrží. Frakce TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu mají dohromady 52 poslanců. Sobotka označil už minulý týden pokus části opozice za plané gesto.

U schůzí o vyslovení nedůvěry vládě Sněmovna se nehlasuje o programu, uskutečnit se musejí. Opoziční strany vyvolávaly v minulosti taková jednání poslanců opakovaně, uspěly zatím jen jednou. Poslanci hlasují o kabinetu vždy po jménech podle abecedy od vylosovaného člena dolní komory.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.