Univerzita obrany má laboratoře za 94 milionů, otestují neprůstřelné helmy | E15.cz

Univerzita obrany má laboratoře za 94 milionů, otestují neprůstřelné helmy

Univerzita obrany má laboratoře za 94 milionů, otestují neprůstřelné helmy
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Univerzita obrany v Brně, která je jedinou vysokou vojenskou školou v republice, má čtyři nová vědecká pracoviště. Jde o laboratoře, které budou využity nejen k výuce studentů, ale i k vývoji nových technologií. Projekt přišel na 94 milionů korun, přičemž 85 procent nákladů uhradila EU.

V laboratořích budou armádní specialisté podle mluvčího univerzity Pavla Pazdery vyvíjet například nové technologie pro noční vidění, mobilní zdroje energií pro polní podmínky a stroje pro ženijní vojsko.

Laboratoře vznikly opravou jedné z budov. Zrekonstruováno bylo celkem 5500 metrů čtverečních ploch. K nejzajímavějším z nových pracovišť patří balistická laboratoř. Odborníci v ní budou testovat neprůstřelné helmy i vesty a zabývat se tím, jak tyto pomůcky zdokonalit.

V laboratoři vojenských staveb budou zkoumat pevnost vojenských mostních konstrukcí. Výzkum může přinést nové poznatky pro ženijní vojsko. Využity by mohly být i v civilním sektoru, a to například při povodních či přírodních katastrofách.

K dalším novým pracovištím patří laboratoř pro optická měření a laboratoř provozních hmot pro dopravní stroje a zařízení. Vědci v nich budou vyvíjet například hydraulická zařízení pro ženisty.

Univerzitu obrany tvoří tři fakulty. Dvě vojenské působí v Brně, v Hradci Králové sídlí fakulta vojenského zdravotnictví. Škola využívá výcvikový areál ve Vyškově. Nová zařízení jsou součástí fakulty vojenských technologií.

Zbrojaři z Omnipolu letos plánují dvojnásobné tržby

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!