ÚOHS: fúzí je letos mnohem méně než loni | e15.cz

ÚOHS: fúzí je letos mnohem méně než loni

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) letos dostal na stůl ke schválení zatím pouze 26 nových fúzí a vydal 23 rozhodnutí. Za celý loňský rok přitom zahájil v této oblasti celkem 47 řízení a vydal 53 rozhodnutí. Na odborné konferenci v Brně to řekl Michal Petr, který ještě v září vedl sekci hospodářské soutěže ÚOHS a nyní má být poradcem předsedy úřadu.

ÚOHS posuzuje fúze na návrh firem, takže počet případů, které dostane na stůl, nemůže ovlivnit. „Případů je zatím málo, koncem roku návrhů přibývá. Patrně se ale nedostaneme na hodnoty průměrné v minulých letech,“ uvedl Petr.

Loni v této oblasti ÚOHS vydal 53 rozhodnutí. Většinu z nich povolil ve zjednodušené proceduře. Složitějších případů bylo pět a dvě fúze byly podmíněny závazky.

K fúzím firem se ÚOHS v posledních letech staví liberálně a schvaluje je většinou bez omezujících podmínek. Letos zatím vydal 23 takových rozhodnutí. Schválil například nového vlastníka společnosti RPG Byty, které patří více než 43 tisíc bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji. RPG Byty přebírá lucemburská společnost Fondy Bydleni 2 S. á r.l. Kdo ji ovládá, je obchodní tajemství, které nechal majitel do rozhodnutí vyznačit.

Proti povolení fúze RPG Byty s Fondy Bydleni u ÚOHS protestovalo mimo jiné ministerstvo financí. Tvrdilo, že při prodeji celku může dojít k podstatnému oslabení soutěže v regionu. Po úřadu chtělo, aby fúzi buď nepovolil, nebo podmínil závazky. Úřad to odmítl s odůvodněním, že nedochází ke spojení firem působících na stejných trzích, ale je pouze jeden vlastník nahrazen jiným, který na daném trhu dosud nepůsobil.

ÚOHS letos zahájil dvě správní řízení za uskutečnění fúze bez předchozího schválení tímto úřadem. Týká se to například společnosti Armex Oil za pozdní nahlášení nákupu společnosti Transcargo. Firmě hrozí pokuta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video