ÚOHS zastavil šetření s Asociací inkasních agentur | E15.cz

ÚOHS zastavil šetření s Asociací inkasních agentur

Předseda ÚOHS Petr Rafaj
Předseda ÚOHS Petr Rafaj
• 
ZDROJ: CTK
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bez pokuty skončilo šetření, které loni vedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) s Asociací inkasních agentur. Úřadu vadila některá ustanovení Etického kodexu asociace, ta je po výtkách změnila. Vyplývá to z výroční zprávy ÚOHS. Etický kodex definoval standard odměňování inkasních agentur za činnost, kterou dělaly ve prospěch věřitelů. Mohl tak ovlivňovat členy asociace při tvorbě cen a smluvních odměn za poskytované služby.

„Před stanovenou tarifní sazbou má mít vždy a zásadně přednost autonomní soutěžní prostředí konkrétního poskytovatele dané služby účtovat si za službu částku menší, popřípadě na odměnu zcela rezignovat,“ uvedl ÚOHS ve výroční zprávě. Asociace svůj Etický kodex po výtkách změnila, tím se vyhnula zahájení řízení a případné pokutě.

ÚOHS takto postupuje v případě menších prohřešků, kdy k odstranění závadného stavu stačí domluva. Stejným způsobem například loni vyřešil méně závažný kartel společnosti BeF Home, která se svými odběrateli - prodejci krbů a krbových kamen uzavírala dohody o minimálních cenách výrobků. Firma problematické smlouvy musela vypovědět.

Minimální ceny chtěla určovat také společnost AB-COM, která je výhradním distributorem satelitních přijímačů AB CryptoBox. Svou výzvu směrem k prodejcům stáhla. ÚOHS následně šetření ukončil s tím, že ceny satelitních přijímačů bude dál monitorovat.

Poplatky inkasních agentur mají mít svá maxima

Inkasní agentury v Česku vrátily věřitelům přes 15 miliard korun

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video