Úspěch českých lékařů: vyléčí téměř 90 procent případů leukémie u dětí | E15.cz

Úspěch českých lékařů: vyléčí téměř 90 procent případů leukémie u dětí

Úspěch českých lékařů: vyléčí téměř 90 procent případů leukémie u dětí
Nové pracoviště nemocnice v Ostravě - Vítkovicích
• 

ČTK
pav

Lékaři dosáhli výrazného úspěchu v léčbě dětí s akutní leukémií. Ukázal to rozsáhlý mezinárodní výzkum, který probíhal v letech 2002 až 2007. Úspěšnost léčby v Česku stoupla na 89 procent.

Studie, kterou vedli čeští lékaři, sledovala více než pět tisíc tisíc dětí v 15 zemích tří kontinentů. Pokroku dosáhli zdravotníci úpravou dávek léčiv a optimalizací dosavadních postupů. Podařilo se jim zachránit život až 82 procentům nemocných dětí, v Česku úspěšnost stoupla na 89 procent. Výsledky zveřejnil prestižní americký časopis Journal of Clinical Oncology.

„Při hodnocení pěti let od propuknutí choroby se potvrdilo, že se podařilo zachránit život 82 procentům dětí. Optimalizací léčby jsme vylepšili naději na vyléčení naprosté většině malých pacientů,“ uvedl koordinátor studie, přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol profesor Jan Starý.

Děti nově dostávají léčbu v závislosti na stavu

Na základě výsledků studie lékaři změnili diagnostiku dětské leukémie. Pacient má nyní k dispozici léčbu na míru. „Děti, které mají vyšší riziko, dostanou intenzivnější léčbu, třeba i transplantaci kostní dřeně,“ uvedl Starý. Naopak pacienti, kteří tak intenzivní léčbu nepotřebují, jí mohou být ušetřeny. Jinými slovy, není nutné zatěžovat všechny pacienty stejné léčbě a vystavovat je riziku komplikací.

Náročná léčba leukémie
Léčba dětské leukémie je náročná, dlouhodobá a přináší řadu komplikací. Léčí se chemoterapií. Tzv. léčebný protokol se dělí na čtyři fáze, liší se intenzitou léčby a složením léků. V posledních 30 letech nebyl do počáteční léčby dětské leukémie zařazen žádný nový lék. Studie se zúčastnily ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko, Ukrajina, Izrael, Hongkong, Chile, Argentina, Uruguay, Kuba a jedno centrum v Moskvě. Díky studii se podle Starého nejnovější léčebné protokoly začaly užívat v dalších zemích, například na Ukrajině, v Srbsku či v Jižní Americe.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!