Ústavní soud odmítl zrušit stíhání exmanažera MUS | E15.cz

Ústavní soud odmítl zrušit stíhání exmanažera MUS

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ústavní soud odmítl zrušit rozhodnutí protikorupční policie o zahájení trestního stíhání exmanažera Mostecké uhelné společnosti (MUS) Petra Krause. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Kraus podal ústavní stížnost na postup policie, když neuspěl se stížností u Nejvyššího státního zastupitelství. Česká policie stíhá pět bývalých manažerů MUS pro podezření, že vyvedli z firmy přes tři miliardy korun a použili je na nákup akcií MUS.

Kraus tvrdí, že z rozhodnutí policie není vůbec jasné, jak a kdy podle policistů celou operaci organizoval. „Byla mi upřena možnost na dané obvinění adekvátně reagovat a efektivně se bránit,“ uvedl podle serveru ve stížnosti.

Ústavní soudci ale prohlásili, že do podobných případů zahájení trestního stíhání mohou zasahovat jen ve výjimečných případech, kdy byla značně poškozena základní práva. Což podle soudu není Krausův případ. „Trestná činnost nemusí, a ani nemůže být v tomto stadiu prokázána a posléze ve skutkové větě popsána natolik spolehlivě v míře, jako je tomu například u podané obžaloby,“ uvedli soudci.

V kauze MUS začali čeští policisté loni stíhat kromě Krause ještě Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Luboše Měkotu. Posledně jmenovaný letos v březnu náhle zemřel, takže stíhání vůči němu bylo zastaveno. České exmanažery firmy už v pondělí čeká soud ve Švýcarsku. Tamní prokuratura obžalovala je a Belgičana Jacquesa de Grooteho kvůli praní špinavých peněz z privatizace MUS.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.