V Ostravě začal forenzní audit deseti městských společností | e15.cz

V Ostravě začal forenzní audit deseti městských společností

ilustrační foto, Ostrava
ilustrační foto, Ostrava
• 
ZDROJ: mesto-ostrava.webnode.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Ostravě začíná forenzní audit deseti městských společností. Auditoři se zaměří i na Dopravní podnik Ostrava a Městskou nemocnici Ostrava, které figurují v kauze údajného korupčního jednání spojeného s lobbistou Martinem Dědicem. Policie ho podezírá z ovlivňování zakázek. Lidé mají možnost své podněty a případná podezření na korupci anonymně nahlásit také prostřednictvím speciální telefonní linky nebo e-mailu, řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

Výběrové řízení na zpracovatele forenzního auditu vyhrála společnost EY (dříve Ernst & Young), která by během půl roku měla zkontrolovat devět obchodních společností a také nemocnici, která je příspěvkovou organizací města. Primátor připomněl, že forenzní audit je zaměřen na identifikaci možných protizákonných jevů.

Forenzní audit bude u obchodních společností proveden za léta 2011 až 2013, v případě nemocnice i za loňský rok. Primátor uvedl, že zvolené časové období i výběr společností je mimo jiné právě reakcí na různá podezření ohledně možného korupčního a jiného nezákonného jednání, a to i v souvislosti s Dědicovou kauzou.

Podle policie Dědic ovlivňoval zakázky na dopravní prostředky a u nemocnice zakázky na stavební práce a dodávky zdravotnického materiálu. Společnost spojená s Dědicem údajně firmám zajišťovala vítězství v tendrech, za což dostávala úplatky. Firma čelí podezření, že tak získala 30 milionů korun, příjem úplatků prý kryla poradenskou činností. Podle dostupných informací měl zřejmě Dědic úzkou vazbu na regionální politiky a ředitele městských společností.

„Audity by měly být hotovy u všech těchto společností do šesti měsíců. S tím, že samozřejmě město bude průběžně o výsledcích informováno,“ řekl Macura. Za audity devíti obchodních společností město zaplatí zhruba 7,9 milionu korun bez DPH, u nemocnice pak necelý milion korun bez DPH.

Audity by měly být hotovy u všech těchto společností do šesti měsíců

„Součástí dohody je i zřízení speciální telefonní linky, na kterou mohou jak občané, tak zaměstnanci těch společností, případně laická i odborná veřejnost či neziskové organizace případně sdělovat svá podezření nebo jiná zjištění, podobně je zřizována i speciální e-mailová adresa,“ řekl primátor. Společnost bude možné kontaktovat na e-mailové adrese forenzni.audit@cz.ey.com nebo telefonické lince 731 62 72 92.

Podle primátora se vedení městských společností se zástupci auditorů v tomto týdnu již setkalo. „Požádal jsem ředitele městských společností o maximální součinnost,“ řekl primátor. Podle něj už mají od auditorské společnosti seznam podkladů, které budou potřeba. „Teď je několik dní na jejich přípravu, vlastní audity budou zahájeny v průběhu příštího týdne. Je samozřejmě určitý harmonogram těch firem, jak je auditoři budou postupně navštěvovat,“ doplnil Macura.

Společnost EY uvedla, že pro zakázku města sestavila speciální tým se znalostí veřejného i soukromého sektoru. Kromě interních expertů na odhalování a vyšetřování podvodů a korupce se budou na auditu podílet i externí poradci.

Ostravská pavučina

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery