Via Chem Group opět míří do insolvence, dluží skoro dvě miliardy | e15.cz

Via Chem Group opět míří do insolvence, dluží skoro dvě miliardy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Dominik Bachurek, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zadlužená firma Via Chem Group na sebe podala ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích návrh na insolvenci. Navrhuje reorganizaci, tedy prominutí části dluhů a odklad splatnosti. Via Chem dluží 60 věřitelům celkem 1,95 miliardy korun. Pohledávky za desítky milionů zbylé po krachu Key Investments u ní mají i Praha 6, Praha 10 a město Sokolov.

Právní zástupce firmy Petr Kovařík ČTK informaci o insolvenci potvrdil, více ji ale nechtěl komentovat. Z materiálu zveřejněného v insolvenčním rejstříku vyplývá, že podáním návrhu na vlastní insolvenci zaniklo moratorium, které na Via Chem Group vyhlásil soud v listopadu loňského roku.

Českobudějovický soud už předtím zamítl tři návrhy na insolvenční řízení proti firmě. Jeden z nich neúspěšně podávala radnice Prahy 10.

Právní zástupci Via Chem Group v aktuálním návrhu na insolvenci uvedli, že dlužník není schopen platit závazky. Na firmu je přitom vázáno 2000 pracovních míst. Zajištěné pohledávky má u firmy pouze jeden věřitel. Zbylí věřitelé, kterým Via Chem Group dluží 1,6 miliardy, mají pohledávky nezajištěné.

Z nedávného průzkumu VŠE přitom vyplynulo, že se věřitelé s nezajištěnými pohledávkami domohou v insolvenčním řízení pouze 3,5 procenta objemu svých uznaných pohledávek.

Problémové dluhopisy

Firmě Key Investments, která je v konkurzu, pražské městské části v minulosti svěřily stovky milionů. Firma je pak investovala mimo jiné do problémových dluhopisů Via Chem Group. Návrh na insolvenci na sebe koncem loňského června podala sama firma s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam.

Tři bývalí členové představenstva jsou obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli zapojení do akciových obchodů někdejšího premiéra za ČSSD Stanislava Grosse. Peníze jí svěřil také někdejší ministr průmyslu a obchodu za ODS Martin Kocourek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery