Vít Bárta bude kandidovat za Okamurův Úsvit na Plzeňsku | E15.cz

Vít Bárta bude kandidovat za Okamurův Úsvit na Plzeňsku

Předseda Věcí veřejných Vít Bárta
Předseda Věcí veřejných Vít Bárta
• 
ZDROJ: Tomes Michael

vag, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po pátečním přestavení osmi krajských lídrů pro předčasné volby dnes šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura odhalil zbylé kandidáty. Nejzajímavější je kandidátka Plzeňského kraje, kterou povede šéf Věcí Veřejných Vít Bárta. V čele Úsvitu v Praze se objeví diplomat Milan Šarapatka a lídrem na Pardubicku bude spisovatel a novinář Jaroslav Novák.

Podle Okamury byl Bárta jediným ministrem, který začal realizovat protikorupční program, doporučený odborníky Národní ekonomické rady vlády. Pomohl prý také řešit problematiku exekutorů. „Shodli jsme se nejen na podpoře přímé demokracie, přímé volbě poslanců, starostů, závaznosti referend, ale také na nutnosti vyrovnaného rozpočtu a nezvyšování daní,“ napsal o spojení s Úsvitem Bárta na svém webu.

Bárta byl aktérem údajné korupční kauzy, v níž měl uplácet své tehdejší stranické kolegy. Odvolací soud ho ale zprostil obžaloby. Podle Okamury dostane Bárta šanci se znovu veřejně obhájit ve volbách. „Je jen na voličích, jestli si ho vyberou nebo ne,“ řekl Okamura.

Hnutí Úsvit si na kampaň chce půjčit od banky zhruba deset milionů korun. Celkové výdaje na předvolební propagaci plánuje ve výši asi 15 milionů. „Chystáme také transparentní účet,“ podotkl Okamura.

Lídr Úsvitu minulý týden oznámil, že bude kandidovat v čele kandidátky ve Středočeském kraji. V předčasných sněmovních volbách se tak střetne třeba s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem a stínovým ministrem obrany ČSSD Janem Hamáčkem. Protivníkem Víta Bárty na Plzeňsku bude například exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.

Vedení Věcí veřejných ohlásilo svůj úmysl nekandidovat samostatně a podpořit Okamurův Úsvit počátkem minulého týdne. Někteří straníci s tím ale nesouhlasili. Michal Babák kvůli tomu rezignoval na post místopředsedy VV a voleb se nezúčastní. Z funkcí odstoupili i dosavadní místopředsedové strany Zdeněk Renc a Jana Drastichová.

Autor: vag, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video