Vláda mění odměňování manažerů státních firem, chce zrušit zlaté padáky | E15.cz

Vláda mění odměňování manažerů státních firem, chce zrušit zlaté padáky

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda souhlasila se změnou odměňování vedoucích zaměstnanců ve státních firmách. Zásady odměňování vypracované ministerstvem financí se budou nově týkat firem se státní účastí nad 40 procent místo původních 33 procent. Materiál sjednocuje odstupné nebo využití konkurenční doložky na šestinásobek průměrného měsíčního výdělku. Ministerstvo financí, které návrh předložilo, jím tak chce zabránit vyplácení tzv. zlatých padáků.

Posunutím majetkové účasti státu ve firmách byl podle zprávy ministerstva financí odstraněn rozpor ve vazbě na ustanovení zrušeného obchodního zákoníku. Ministr financí bude muset předkládat od roku 2016 vládě zprávu o plnění zásad odměňování, a to do 31. října.

Dosud platí, že maximální roční příjem šéfa státní či polostátní firmy tvoří několik položek. Vedle základní mzdy jsou to roční a střednědobé variabilní složky a další benefity. Změna spočívá v tom, že dosud povinnou střednědobou variabilní složku je možné stanovit v závislosti na rozhodnutí příslušného ministra, a to s ohledem na strategické cíle a charakter dané společnosti.

Průměrný maximální roční příjem u manažerských pozic se podle materiálu, který loni vypracovalo ministerstvo financí, pohyboval v rozmezí od 2,7 milionu do 5,5 milionu korun

Zásady se týkají vedoucích pracovníků například Čepra, Mera, Českého Aeroholdingu, Českých drah, ČD Carga, Lesů ČR, Povodí Labe, Vltavy, Ohře, Leteckých opraven Malešice, Vojenského technického ústavu, Vojenských lesů a statků, České energetické přenosové soustavy či České pošty.

Průměrný maximální roční příjem u manažerských pozic se podle materiálu, který loni vypracovalo ministerstvo financí, pohyboval v rozmezí od 2,7 milionu do 5,5 milionu korun. Nejnižší příjmy měli manažeři firem v gesci ministerstva obrany. Materiál se týkal 27 firem a 77 pozic ve státních a polostátních firmách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video