Vláda odložila jednání o rozpočtu, jistotu nemají výdaje na vědu

Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka Zdroj: ctk

Vláda na středečním pozdně večerním jednání přerušila projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ministři se k němu znovu vrátí 22. září. Ministerstvo financí navrhuje rozpočet se schodkem 100 miliard korun. Rozpočet musí kabinet schválit a poslat do Poslanecké sněmovny do konce září.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vláda absolvovala kolečko posledních připomínek ze strany resortů. Příští týden se návrhu rozpočtu vyjádří Asociace krajů a bude tématem tripartity.

„To, co musíme doladit, je dořešení výdajů na vědu a výzkum s tím, že ještě resorty uplatnily drobnější rozpočtové požadavky spíše v řádu desítek či stovek milionů korun. Už se nejedná řádově o miliardy. Musíme také dořešit v návrhu rozpočtu zajištění prostředků na mzdy, tak abychom byli schopni absorbovat účinnost nového zákona o státní službě,“ uvedl Sobotka. Podle něj by se deficit veřejných rozpočtů měl v příštím roce pohybovat na úrovni 2,6 procenta HDP.

Vláda počítá s větším výběrem daní

Ministerstvo v rozpočtu na příští rok počítá s celkovými výdaji 1,219 bilionu korun a příjmy 1,119 bilionu korun. Daňové příjmy včetně sociálního a zdravotního pojištění by měly činit 975,6 miliardy korun. To je o 3,2 procenta více než letos schválený rozpočet. Povinné výdaje rozpočtu vyplývající ze zákonů a smluv, tedy takzvané mandatorní výdaje, by měly příští rok stoupnout o 1,6 procenta na 714,7 miliardy korun.

Největší meziroční nárůst výdajů podle návrhu státního rozpočtu na příští rok má mít ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), a to o téměř 26 procent na 14,7 miliardy korun. Největší pokles příjmů ministerstvo financí navrhuje pro ministerstvo životního prostředí, a to téměř o 28 procent na 9,4 miliardy korun. V souhrnu dostane ve srovnání s letoškem přidáno většina kapitol rozpočtu. Pouze 14 z celkových 42 dostane zřejmě méně peněz, vyplývá z návrhu.

Z EU přitečou desítky miliard

Podle předkládací zprávy byly výdaje i příjmy rozpočtu ve srovnání s původním červnovým návrhem zvýšeny o 95,7 miliardy korun. Z toho 88,7 miliardy korun činí peníze z EU. Dále MF navýšilo příjmy, mimo jiné z daní, o sedm miliard korun, a o stejnou částku i výdaje.

Největší výdaje, téměř polovinu celkových, bude mít tradičně ministerstvo práce a sociálních věcí. U něj MF počítá s více než 533 miliardami korun. To je nárůst proti schválenému rozpočtu pro letošní rok o 1,5 procenta.

Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Premiér Bohuslav Sobotka i ministr financí Andrej Babiš již ale uvedli, že schodek bude zhruba 90 miliard korun.