Vláda schválila základní body finanční ústavy

Miroslav Kalousek, Petr Nečas

Miroslav Kalousek, Petr Nečas Zdroj: profimedia.cz

Vláda schválila základní body finanční ústavy. Mezi základní prvky normy má patřit zřízení rozpočtové rady a zakotvení maximálního limitu pro výši vládního dluhu. Zákon, který vládě předložilo ministerstvo financí, dále počítá se zpřísněním rozpočtových pravidel pro místní správy a samosprávy.

„Materiál měl výraznou podporu a současně vláda rozhodla, že termín předložení návrhu zákona bude 30. června. Chceme velmi účinnou legislativní brzdu proti zvyšování zadlužování,“ uvedl premiér Petr Nečas.

Takzvanou finanční ústavu chce podle svého dřívějšího prohlášení Nečas do konce letošního roku. Takzvaná dluhová brzda, tedy omezení dalšího zadlužování státu, by byla podle návrhů ODS aktivována při dluhu veřejných financí nad 44,99 procenta hrubého domácího produktu.

Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že nastavení přesných hranic, kdy bude muset vláda vytvořit aktivní protidluhová opatření nebo dokonce omezit výdaje, aby dluh nezvyšovala, bude výsledkem politické dohody. „Je to ústavní zákon, takže se budeme muset domluvit i s opozicí,“ upozornil ministr.

Pro přijetí eura je nyní stanovena hranice veřejného dluhu ve výši 60 procent HDP. V roce 2010 byl veřejný dluh Česka 38,05 procenta HDP, loni stoupl podle údajů ČSÚ na 41,15 procenta.

Národní rozpočtová rada by měla podle návrhu být funkčně, finančně i personálně nezávislá instituce. Jejím úkolem bude monitorovat a vyhodnocovat plnění rozpočtových cílů vlády. Její činnost bude podle premiéra zabezpečena v rámci České národní banky.

Rada by se měla rovněž vyjadřovat k legislativním návrhům a jejich rozpočtovým dopadům. Měla by monitorovat transparentnost veřejných rozpočtů a zpracovávat zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí. Rada by měla být podle ODS tříčlenná, mimo jiné kvůli minimalizaci nákladů i způsobu hlasování.

„ČNB k myšlence umístění zamýšlené fiskální rady do centrální banky zastávala od počátku neutrální postoj. Naší zásadní a nepřekročitelnou podmínkou bylo, že v takovém modelu nesmí v žádném případě dojít k porušení zákazu měnového financování vlády. Přijala-li dnes vláda rozhodnutí, že náklady na budoucí fiskální radu budou ČNB hrazeny předem a riziko měnového financování vlády nehrozí, pak lze takové řešení akceptovat,“ uvedl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.