Vláda vyměnila šéfa vojenské rozvědky, Páleníka nahradí Kovanda | E15.cz

Vláda vyměnila šéfa vojenské rozvědky, Páleníka nahradí Kovanda

Milan Kovanda
Milan Kovanda
• 
ZDROJ: Zdenek Hradec, army.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda schválila výměnu šéfa české vojenské rozvědky. Dosavadního ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka vystřídá od 1. listopadu jeho blízký spolupracovník Milan Kovanda. Informace serveru Respekt.cz potvrdil Páleník.

„Důvod je ten, že po více než pěti letech ve funkci jsem se rozhodl nepokračovat, neprodloužit kontrakt. Myslím, že je vhodný čas na výměnu ředitele,“ sdělil Páleník. Připomněl, že funkci šéfa vojenské tajné služby zastával více než pět let, což je nejdelší funkční období ředitele v novodobé historii vojenské rozvědky.

Premiér Petr Nečas (ODS) podle Respektu nabídl Páleníkovi místo ve vedení Správy státních hmotných rezerv. Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) se jedná „standardní kariérní střídání“. „Vláda mu poděkovala za dlouholetou službu pro českou armádu,“ podotkl ministr.

Pod vedením Páleníka si vojenská tajná služba získala respekt v zahraničí, zejména za činnost v Afghánistánu, když napomohla mimo jiné k dopadení hledaných teroristů. Čelila však i kritice, že se nedostatečně zabývala armádními obchody v době působení Martina Bartáka ve vedení ministerstva obrany, uvedl server Respekt.cz. Páleník ovšem kritiku vždy odmítal.

Nastupující šéf Vojenského zpravodajství Kovanda je v armádě od roku 1992, kdy začínal u speciálního průzkumu. Podobně jako Páleník byl opakovaně nasazen v Afghánistánu a předtím i v Kosovu. Od roku 2007 byl velitelem 601. skupiny speciálních sil v Afghánistánu, která byla nasazována v přímých bojových akcích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video