Vojenské lesy a statky přežily prověrku NKÚ | e15.cz

Vojenské lesy a statky přežily prověrku NKÚ

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Kubelka Tomas

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší kontrolní úřad našel v hospodaření podniku Vojenské lesy a statky za roky 2009 až 2011 pochybení u 15 smluv o pronájmu nemovitého majetku. Problémy však nebyly podle kontrolorů zásadní. S výjimkou lehkého propadu v roce 2010 zisky podniku rostly.

Výtky kontrolorů směřovaly zejména na to, že u tří smluv podniku chyběl souhlas ředitele s pronájmem delším než pět let, přestože pro takto dlouhý závazek byl podmínkou. Prověrkou prošlo i na 37 případů prodeje nepotřebného majetku s kupní cenou přes 61,7 milionu korun.

„V některých případech VLS ve svých účetních knihách vedly jen pozemky a neevidovaly už stavby, které na nich stály. Jednalo se o objekty po sovětské armádě, jako jsou bunkry, vojenské ubytovny a podobně,“ informoval NKÚ.

:

Vážnější chyby nenašel NKÚ ani u zadávacích řízení 18 veřejných zakázek za celkem 126,3 milionu korun. VLS se pravidel držely i při správě volných finančních prostředků. Jen v období 2008 až 2010 navýšily VLS svůj nerozdělený zisk o 243,9 milionu korun.

Podnik volné peníze ukládal na termínované vklady a v jednom případě využil depozitní směnku. Za poradenské a právní služby v roce 2009 zaplatil 6,5 milionu, o rok později čtyři miliony korun. Za reprezentaci pak v roce 2009 vydal 962 tisíc a 1,1 milionu korun v roce 2010.

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video