Volby by dnes vyhrálo hnutí ANO | E15.cz

Volby by dnes vyhrálo hnutí ANO

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: E15 - Dusan Kutner

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by sněmovní volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 28 procent hlasů, druhá ČSSD by na něj ztratila čtyři procenta. Ve stranických preferencích jsou tyto strany shodně na úrovni 18,5 procenta. Vyplývá to z březnového průzkumu.

Hnutí ANO získalo převahu ve volebním modelu podruhé od říjnových předčasných voleb. V listopadu loňského roku se dostalo před ČSSD o půl procenta, ale pak se do čela vrátila vítězná strana posledních voleb. Zatímco podle únorového průzkumu by sociální demokracie podle volebního modelu získala 28 procent hlasů a ANO 25 procent, nyní se poměr příznivců prakticky obrátil.

Na rozdílu ve výsledku volebního modelu a stranických preferencí se podepsalo to, že hnutí ANO by momentálně mělo disciplinovanější voliče. Do modelu jsou totiž zahrnuty pouze názory lidí, kteří vyjádřili chuť přijít k urnám, pokud by se volby konaly příští týden. Na tuto otázku odpovědělo kladně 61 procent dotázaných s volebním právem.

volební model v březnu 2014 Autor: CVVM
Průzkum proběhl od 3. do 10. března a zúčastnilo se ho 1061 respondentů starších 15 let.

I když preference obou nejsilnějších stran jsou shodné, v modelu je situace odlišná. „Tento efekt je způsobený právě tím, že více příznivců sociální demokracie zvolilo v reakci na dotaz ohledně volební účasti odpovědi 'spíše ne' či 'neví' a nejsou tudíž do výpočtu volebního modelu zahrnuti,“ uvedlo CVVM.

Třetí by v hypotetických březnových volbách skončila se 14 procenty KSČM následovaná TOP 09, které by svůj hlas dalo 11 procent respondentů. Do poslaneckých lavic by zasedli ještě zástupci KDU-ČSL a ODS, jejichž strany by získaly po šesti procentech, a přesně na potřebné pětiprocentní hranici se pohybuje podpora hnutí Úsvit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video