Vysoké tresty pro Koženého a Vostrého platí, potvrdil je nejvyšší soud | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Vysoké tresty pro Koženého a Vostrého platí, potvrdil je nejvyšší soud

Vysoké tresty pro Koženého a Vostrého platí, potvrdil je nejvyšší soud
Viktor Kožený
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého šéfa harvardských fondů Viktora Koženého a jeho kolegy Borise Vostrého. Definitivně tak potvrdil tresty deset a devět let vězení za podvody s cennými papíry. Škoda způsobená Harvardskému průmyslovému holdingu (HPH) přesáhla deset miliard korun.

Oba pachatelé mají podle pravomocného verdiktu vyčíslenou škodu uhradit. Kožený i Vostrý však byli souzeni jako uprchlí. Dlouhá léta totiž žijí v Karibiku a s českou justicí komunikují jen přes advokáty.

Nejvyšší soud označil jejich dovolání za zjevně neopodstatněné. „Pokud argumentovali tím, že vydáním daného rozsudku bylo porušeno právo na spravedlivý proces, pak tomu nelze přisvědčit,“ uvedl mluvčí soudu Petr Knötig. Oba muži mají ještě možnost podat ústavní stížnost, museli by však argumentovat porušením základních práv.

Koženého drancovací kolečka

Kožený s Vostrým rozsáhlými majetkovými převody cenných papírů přivedli HPH k likvidaci. Kožený byl podle justice iniciátorem tunelování, Vostrý se podílel na některých obchodech. Zároveň vedl valné hromady, kde zatajoval akcionářům informace o stavu jejich portfolií. Muži také uskutečňovali takzvaná drancovací kolečka, při kterých převáděli akcie z jedné společnosti na druhou a zpět, ale za různé ceny.

Přestože Kožený s Vostrým páchali trestnou činnost již před značnou dobou, uložily jim pražské soudy tresty na samé horní hranici trestní sazby. Důvodem je astronomická výše škody a mimořádně propracovaný způsob spáchání zločinu, který ovlivnil ekonomiku celého státu. Advokáti obou mužů vinu svých klientů od počátku odmítají, Kožený i Vostrý se považují za oběti politického procesu.

Miliardový majetek

Kožený zbohatl počátkem 90. let na české kuponové privatizaci. V roce 1990 v Praze založil harvardské fondy, které v první vlně kuponové privatizace přílákaly přes 800 tisíc držitelů investičních kuponů, což byla téměř desetina účastníků. Ve druhé vlně získala harvardská společnost 292 milionů investičních bodů, čímž se zařadila na třetí místo v úspěšnosti správců. Někdejší emigrant získal moc nad velkou částí české ekonomiky, jeho majetek se počítal v miliardách korun.

Oba odsouzení se před rozsudkem dlouhodobě skrývají v zahraničí. Kožený bydlí na Bahamách, Vostrý v Belize, kde získal občanství. Snahy českých úřadů o jejich vydání zatím končily bezvýsledně.

V exekuci je už také Kožený

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!