Vysokoškolská reforma naráží na odpor | E15.cz

Vysokoškolská reforma naráží na odpor

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plány ministerstva školství na zavedení školného dál dělí akademickou obec a vládu. Svůj odpor při včerejším veřejném slyšení v Senátu opakovaně vyjádřila i opozice. Politici ČSSD varovali šéfa rezortu Josefa Dobeše (VV), že po případném vítězství levice v dalších parlamentních volbách bude školné zrušeno.

„Nedovedu si představit, že by vstoupil v platnost zákon, s nímž by nesouhlasily vysoké školy,“ konstatoval senátor a stínový ministr školství za sociální demokraty Marcel Chládek. Strana kritizuje také zavedení funkčních míst profesorů a docentů nebo nový způsob akreditace. Podle školského experta socialistů Ivana Ohlídala by měla vláda brát ohled rovněž na námitky opozice.

Například rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl se pozastavil nad návrhem, podle něhož by o ekonomických záležitostech škol rozhodovaly rady složené z regionálních politiků a podnikatelů. Nesouhlas vyjádřil i s novým chápáním titulů profesor a docent, které by už neměly všeobecnou platnost, ale byly by vázány vždy jen na konkrétní univerzitu, která titul udělila.

„Tendence posilovat v novém zákoně exekutivní pravomoci rektorů nejsou v pořádku,“
poznamenal také Jiří Zlatuška z Masarykovy univerzity, sám bývalý rektor. Vadí mu zejména oslabování pravomocí fakult a změny v zastoupení akademického senátu.

Náměstek ministra a bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm kritickou debatu podle svých slov očekával. Dodal, že některé body se budou řešit až při projednávání paragrafovaného
znění nového zákona o vysokých školách. „Reforma povede k modernizaci univerzit a větší konkurenceschopnosti absolventů,“ uzavřel Wilhelm. Vedle zavedení školného má být jednou z hlavních změn financování škol ne podle počtu studentů, ale především podle kvality výuky, výsledků ve vědě a uplatnění absolventů v praxi. Počítá se také se slučováním menších univerzit.

Návrh nového zákona chce ministr Dobeš předložit do června 2012. „Jsem rád, že po státních maturitách říznu do dalšího materiálu, který tu ležel dlouhé roky a o kterém se dlouhé roky diskutovalo,“ prohlásil minulý týden šéf rezortu školství.
Reforma se už připravuje šest let, kvůli nesouhlasu škol byly práce v minulosti vždy přerušeny.

Platilo by se nejvýše 10 tisíc

Návrh reformy předpokládá zavedení odloženého školného, kterému by předcházel systém studentských grantů, půjček a spoření. Vláda se už dříve dohodla, že školné by se mělo začít platit od roku 2013, maximální výše poplatků má být 10 tisíc korun za semestr.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video