Zahraniční mise vojáků na roky 2015 a 2016: Mali, Balkán, Golany zatím ne | E15.cz

Zahraniční mise vojáků na roky 2015 a 2016: Mali, Balkán, Golany zatím ne

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Siebert Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda v pondělí podle dostupných informací schválila plán zahraničních misí na roky 2015 a 2016. Čeští vojáci podle něj mají působit například v Afghánistánu, Mali nebo na Balkáně. Koaliční kabinet naopak nepočítá s tím, že by se česká armáda v příštím roce zúčastnila mise OSN na Golanských výšinách (UNDOF), i když si to přál prezident Miloš Zeman. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) bude o Golanech rozhodnuto podle stanoviska OSN.

Zeman působení Čechů v oblasti mezi Sýrií a Izraelem, kde jsou mezinárodní pozorovatelé již od roku 1974, prosazuje dlouhodobě. Nedávno prohlásil, že by umístění jedné roty v počtu 150 mužů na Golanské výšiny bylo také příspěvkem v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát.

Koaliční kabinet ale právě i kvůli nebezpečí islámských radikálů s českou účastí nepočítá. Podklady pro dnešní jednání vlády upozornily na to, že v oblasti operují teroristé z fronty An-Nusra a připomněly také únosy zahraničních příslušníků mise. „V důsledku války v Sýrii není mise UNDOF schopna vykonávat činnost, kvůli níž byla zřízena, a ani ve střednědobém horizontu nebude schopna svůj mandát naplňovat,“ píše se v materiálu.

Čekáme na rozhodnutí OSN, která má v nejbližších týdnech nově definovat parametry této mise na Golanech

„V současnosti je její mandát uplatňován pouze na izraelské straně, a výrazně se tedy snížily potřeby na zajištění ochranných sil. OSN proto nebude hledat náhradu za odcházející filipínský kontingent a výrazně se sníží i počty ostatních komponentů mise,“ stojí dále v dokumentu. Právě o tom, že by Češi nahradili Filipínce, se přitom uvažovalo. Materiál dále konstatuje, že další působení mise bude mít už jen symbolický účel.

Podle Stropnického by se ale ještě mohlo rozhodnutí změnit. „Pokud jde o Golanské výšiny, čekáme na rozhodnutí OSN, která má v nejbližších týdnech nově definovat parametry této mise,“ uvedl ministr.

Nejvíce českých vojáků by tak v příštích dvou letech mělo znovu působit v Afghánistánu, kde se počítá až s 310 lidmi pro operaci Resolute Support pod vedením NATO, až s 20 osobami na ochranu českého zastupitelství v Kábulu a až 20 lidmi, kteří by pomáhali afghánským silám s bojem proti výrobě a distribuci drog.

Pokračování mise na Balkánském poloostrově

Kabinet dále počítá s působením českých sil na Balkánském poloostrově, a to v celkovém počtu do 20 lidí, i v oblasti severní Afriky, Sahelu a Blízkého východu. V současnosti je několik desítek českých vojáků na misi Evropské unie v Mali, v prvním pololetí příštího roku má v celém regionu - tedy i na pozorovatelské misi na Sinajském poloostrově - působit až 70 lidí, jejichž počet by v případě potřeby mohl od 1. července 2015 stoupnout až na 220.

Vláda také podpořila působení českých sil v operacích aliančních sil rychlé reakce (NRF) v počtu do 1500 osob v příštím roce a do 452 lidí v roce 2016. Až 950 lidí by pak mělo být v prvním pololetí roku 2016 k dispozici pro operace bojových uskupení EU, v druhém pololetí téhož roku pak osob 250. O případném vyslání do konkrétní operace by v obou případech rozhodla vláda, která by neprodleně informovala obě komory parlamentu. Těm pak ve většině případů přísluší konečné slovo.

Náklady na vyslání sil a prostředků v zahraničních operacích se v roce 2015 předpokládají přibližně 1,48 miliardy korun a v roce 2016 ve výši 1,72 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video