Zájem o stáže ve firmách je enormní. Práci získalo 40 procent absolventů | E15.cz

Zájem o stáže ve firmách je enormní. Práci získalo 40 procent absolventů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Sedmicka

Miroslav Tryner

Share on Facebook Messenger
Projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí se trefil do černého. Stáž již absolvovalo 3800 lidí a dalších téměř 800 stáží v Česku v nejrůznějších oborech právě probíhá. O tento inovativní způsob dalšího vzdělávání je zájem, jaký autoři zdaleka nečekali. Svědčí o tom téměř 30 tisíc registrovaných lidí.

Projekt realizuje Fond dalšího vzdělávání, který je příspěvkovou organizací MPSV. V současnosti je zaregistrováno dalších více než 28 tisíc zájemců o stáž a téměř 7900 společností. Hlavní motivací pro přihlášení se do projektu je především snaha získat praxi v oboru a zvýšit své šance na pracovním trhu.

Užitek přináší projekt oběma stranám. Firmy mohou díky stážím nalézt vhodné zaměstnance a vyzkoušet si je v reálu. A zatím poměrně úspěšně, ve 20 procentech případů byl totiž stážista zaměstnán, další pětina z nich dostala nabídku externí spolupráce.

„Na začátku jsme si vytyčili jako cíl zprostředkovat stáž pro pět tisíc osob. Díky nečekanému zájmu a možnostem rozpočtu by se nakonec finální číslo mohlo pohybovat kolem šesti tisíc stáží,“ uvedla hlavní manažerka projektu Kateřina Šímová.

Konec projektu se blíží

Jelikož se projekt blíží do svého finále, tak společnosti, které se chtějí projektu zúčastnit, mají nejvyšší čas stáže vypsat. V současné době je možné inzerovat stáže, jež skončí nejpozději 31. května 2014. „Doporučujeme všem společnostem, které mají zájem stáž poskytnout, aby vypsaly své karty stáží co nejdříve,“ dodala Šímová.

Zájemci si mohou vybírat ze stáží v rozmanitých oborech, od pozic z oblasti dřevařské výroby, stavebnictví, strojírenství, výchovy a vzdělávání až po oblast elektrotechniky, krmivářství a potravinářství.

Nově byly zveřejněny šablony z oboru zemědělství – florista, chovatel-ošetřovatel zvířat, krajinář, pěstitel, rostlinný technik, zahradník a zootechnik. V prosinci budou schváleny další šablony v oborech chemie, doprava a logistika, věda a výzkum, řízení jakosti a kvality. Více o projektu se zájemci dozví na www.stazevefirmach.cz.

Jednotlivé stáže trvají od jednoho do šesti měsíců, přičemž je stážistům hrazeno stravné a za určitých podmínek i cestovné a ubytování. Nárok na mzdu stážisté s ohledem na pravidla operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost nemají.

Firmy mají uhrazeny fixní náklady spojené s poskytnutím stáže. V průměru jde o 60 tisíc až 120 tisíc korun podle konkrétní šablony a doby trvání stáže.

————————————————————————————————————-.—

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.