Žalobkyně navrhla pro šéfa litoměřické věznice vazbu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Žalobkyně navrhla pro šéfa litoměřické věznice vazbu

Žalobkyně navrhla pro šéfa litoměřické věznice vazbu
Tomáš Líbal, Vezeňská služba
• 
ZDROJ: Vězeňská služba

ČTK

Českobudějovické státní zastupitelství podalo návrh na vazbu pro ředitele litoměřické vazební věznice Tomáše Líbala. V pondělí ho zadržela kvůli podezření z korupce Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). O tom, zda Líbal zamíří do vazby, rozhodne soud. O podání návrhu informovala českobudějovická státní zástupkyně Božena Mikešová.

Líbal byl obviněn, ale zatím nikdo oficiálně nespecifikoval, čeho přesně se obvinění týká. „Je to věcí interní,“ řekla k tomu Mikešová. Generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek v pondělí uvedl, že se ho Líbal pokoušel vydírat a uplácet. Případ budou řešit českobudějovičtí žalobci, jelikož skutek, kvůli němuž je Líbal stíhán, se stal v jejich obvodu.

Podle dostupných informací se obvinění skutečně týká trestných činů podplacení a vydírání. Za podplácení úřední osoby hrozí podle trestního zákoníku až šestileté vězení, peněžitý trest nebo propadnutí majetku. Líbal se údajně s Ondráškem v posledních měsících opakovaně osobně sešel, přičemž jejich rozhovor nahrávala inspekce. Právě tyto záznamy mají být stěžejní částí trestního spisu.

Zadržen přímo v práci

Inspekce Líbala zadržela přímo v litoměřické vazební věznici, a to v pondělí zhruba hodinu po poledni. Od té doby měla lhůtu 48 hodin na podání návrhu na vazbu. Soud následně musí o návrhu rozhodnout do 24 hodin od jeho doručení. Vzhledem ke svému obvinění by měl být Líbal automaticky postaven mimo službu a vedením litoměřické věznice by měl být pověřen jeho dosavadní zástupce.

Ondrášek dříve novinářům řekl, že už po svém nástupu do funkce se stal nepohodlným určitým zájmovým skupinám a politikům, protože prohlásil, že prověří všechny zakázky Vězeňské služby a že bude usilovat o to, aby za jeho působení byly zakázky transparentní. „Byla velká snaha a velký tlak na mou osobu, abych vrátil do funkcí lidi a zaměstnance z bývalého vedení Vězeňské služby. Pokud bych toto udělal, přestaly by vůči mně určité negativní reportáže a přestala by být diskreditována moje osoba. Jako bonus mi byla přislíbena určitá finanční provize ve výši několika milionů korun,“ tvrdí.

Kromě údajného vydírání se kauza týká i některých zakázek Vězeňské služby. Jejich počet nechtěl Ondrášek upřesnit, aby neohrozil šetření inspekce. Stejně tak odmítl jmenovat konkrétní lidi. Líbal, který na generálním ředitelství působil za několika ředitelů, poprvé za Luďka Kuly a poté i za Ondráškova předchůdce Petra Dohnala, skončil ve funkci ekonomického náměstka generálního ředitele Vězeňské služby loni v srpnu. Ondrášek jeho místo zrušil v rámci reorganizace řízení sboru. Líbal se poté vrátil na post ředitele litoměřické věznice, kde působil už dříve.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!