Zaorálek: Dohoda s Íránem by mohla vést k cestě na vládní úrovni | E15.cz

Zaorálek: Dohoda s Íránem by mohla vést k cestě na vládní úrovni

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
• 
ZDROJ: ctk
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podpis mezinárodní dohody s Íránem podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) otevírá nové možnosti ve vztazích k České republice a stává se podnětem pro zvažování cesty do Íránu na vládní úrovni. Stanovisko šéfa české diplomacie dnes ČTK tlumočila jeho mluvčí Michaela Lagronová. Mocnosti se v úterý dohodly s Teheránem na omezení jeho jaderného programu výměnou za odvolání sankcí proti Íránu.

„Tímto krokem se pro ČR otevírají nové možnosti ve vzájemných vztazích. V poslední době se uskutečnily konzultace na úrovni náměstků obou zemí, výměny parlamentních delegací, které doprovázeli podnikatelé. Podpis této dohody se stává podnětem pro zvažování cesty do Íránu na vládní úrovni,“ je přesvědčen Zaorálek.

Dohodu podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka uvítal i prezident Miloš Zeman. Do Íránu se po uzavření dohody brzy chystají mimo jiné francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius nebo německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel.

„Pan ministr Jan Mládek se do Íránu v nejbližších dnech nechystá, ale samozřejmě pracovní cestu nevylučuje,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

Přelomová dohoda má vést k rychlému odvolání ekonomických sankcí proti Íránu, což zemi hlavně umožní získat více peněz zvýšeným vývozem ropy - a příliv íránské ropy na trhy zřejmě sníží její světové ceny. Teherán na oplátku omezí svou jadernou aktivitu; v příštích deseti letech má především zredukovat o dvě třetiny počet centrifug na obohacování uranu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video