Zaplatí stát Valentovi stovky milionů? Šéf Synotu připravuje arbitráž | E15.cz

Zaplatí stát Valentovi stovky milionů? Šéf Synotu připravuje arbitráž

spoluzakladatel Synotu Ivo Valenta
spoluzakladatel Synotu Ivo Valenta
• 
ZDROJ: Anna Vackova/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dvě kyperské společnosti, přes které senátor Ivo Valenta ovládá svůj loterijní holding Synot, varovaly ministerstvo financí před mezinárodní arbitráží. Ve sporu, který se týká provozování videoloterijních terminálů, firmy požadují odškodné stovky milionů korun, uvedly Lidové noviny (LN). Pro Valentu ve sporu pracuje bývalý arbitrážní expert ministerstva financí Radek Šnábl.

Na počátku roku podle Lidových novin uplynula lhůta pro smírné řešení a v březnu ministerstvo financí dostalo dopis, že investor pro smír nevidí prostor a arbitráž přijde v dohledné době.

„Jedná se o společnosti WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited, jež na území České republiky investovaly prostřednictvím společností náležejících do skupiny Synot. Dle tvrzení žalobců se výše požadovaného odškodného bude pohybovat ve stovkách milionů korun,“ řekl deníku mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Šnáblova pomoc protistraně

Ve sporu jde o povolení na provozování videoloterijních terminálů, která začalo ministerstvo financí rušit po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013. Licence ministerstvo od roku 2004 vydávalo až na deset let, po verdiktech ústavních soudců ale začalo vycházet vstříc obcím, které chtěly hazard na svém území samy regulovat a herny vykázat.

Provozovatelé terminálů si tak nyní nárokují údajný ušlý zisk. Pokud by Valentovy kyperské firmy v arbitráži uspěly, podle LN by je mohli následovat další provozovatelé videoterminálů.

Valenta ve sporu své síly spojil se Šnáblem, který byl na ministerstvu financí ještě v době, kdy stát analyzoval možnosti obrany proti případným arbitrážím od loterijních firem, píše deník. Šnábl spolupráci potvrdil. „Konzultace se netýkají výhradně arbitráží. Jde o celou oblast mezinárodněprávních otázek,“ řekl LN. Pomoc protistraně po odchodu z arbitrážního oddělení ministerstva je podle Šnábla možná, protože za ministra Jana Fischera dostal z úřadu výpověď bez konkurenční doložky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video