Zeman je stále oblíbenější. Rekord drží i vláda a Sněmovna | E15.cz

Zeman je stále oblíbenější. Rekord drží i vláda a Sněmovna

Zeman je stále oblíbenější. Rekord drží i vláda a Sněmovna
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
čap

Prezidentu Miloši Zemanovi důvěřuje stále více Čechů. Zatímco v únoru mu věřilo 51 procent lidí, v září to již bylo 64 procent. Češi ale začali více věřit i ostatním institucím - vládě, Poslanecké sněmovně a Senátu. Vyplynulo to ze zářijového průzkumu agentury STEM.

„Míra důvěry v prezidenta republiky se od průzkumu v únoru letošního roku výrazně zvýšila,“ uvedli autoři zprávy. Hlava státu se těší oblibě zejména mezi stoupenci levicových stran - ČSSD a komunistů.

Začali jí však více důvěřovat i příznivci ostatních parlamentních stran, nejvýrazněji stoupla její důvěryhodnost u sympatizantů TOP 09. Voliči TOP 09 a ODS však stále patří ke skupinám, které Zemanovi věří nejméně.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v reakci na zveřejněná čísla vyjádřil názor, že „lidé tak oceňují pozitivní změny a postupné zlepšování politické kultury, která se po sedmi letech vlády pravice propadla na samotné dno“. „Těší mě, že se zvyšuje důvěra nejen v jednotlivé politiky a ústavní činitele, ale rovněž v politické instituce,“ dodal.

Důvěřujete institucím (%)?

STEM důvěraSTEM důvěraAutor: STEM

Vládě důvěřuje téměř polovina Čechů, kabinet si zhruba tuto úroveň udržuje již od počátku roku. Největší důvěru mu vyslovují voliči sociální demokracie a lidovců, a to zhruba dvoutřetinovou. Sympatizanti ANO vládě věří z 57 procent, ještě v únoru to bylo o 13 procent více.

Posílila důvěryhodnost Sněmovny, a to o šest procentních bodů. V září ji vyslovilo 46 procent obyvatel.

„Z dosavadních hodnocení po loňských volbách nově obsazené Poslanecké sněmovny a nově sestavené vlády je tedy zřejmá spokojenost části veřejnosti. Období deziluze, které jsme dříve u předchozích sněmoven a vlád pozorovali, zatím nenastává,“ uvedl STEM.

Senát pokulhává

Důvěryhodnost Senátu je z institucí nejnižší, celý letošní rok však také posiluje. Věří mu 40 procent lidí, nejvíce příznivci sociální demokracie (52 procent), lidovců (51 procent) a TOP 09 (46 procent). Nejmenší důvěře se z větších stran těší u voličů Úsvitu a komunistů (39 procent).

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!