Zeman vetoval zákon o dětské skupině, vypadly z něj lesní školky | E15.cz

Zeman vetoval zákon o dětské skupině, vypadly z něj lesní školky

prezident Miloš Zeman
prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman dnes vetoval zákon o dětské skupině. Nelíbí se mu, že poslanci neschválili senátní verzi, která by umožnila pokračování lesních školek. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v tiskové zprávě uvedl, že prezident plně podporuje existenci alternativ péče o dítě a občanských iniciativ tohoto typu.

„Schválený zákon jde ale přesně v opačném směru - alternativy péče o dítě omezuje pouze na jeden druh registrovaných subjektů splňujících přísné podmínky plynoucí ze zákona. Dochází tak k omezování společensky prospěšných občanských aktivit, na kterých stojí moderní demokratická společnost,“ uvedl podle sdělení Hradu prezident v dopise předsedovi Sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD), která normu předkládala, vetovaný zákon lesní školky nelikviduje, jejich registrace už začala.

Zeman také upozornil, že v normě zůstal termín nabytí účinnosti 1. září letošního roku. Sněmovna si přitom musela být vědoma, že zákon bude vyhlášen později. Norma má dát zákonný rámec dětským skupinám, které začaly vznikat v reakci na nedostatek míst v obvyklých mateřských školách. Poslanci ji schválili 23. září.

Senátoři chtěli nepovinnou registraci

Senátoři navrhovali, aby registrace skupin byla nepovinná. Povinná znamená, že všechna zařízení s pravidelným programem pro děti od jednoho roku do nástupu do školy by musela do roka splnit veškeré hygienické požadavky. V případě 120 lesních školek, v nichž se na 2500 dětí vzdělávalo převážně v přírodě a jídlo měly z domova, by to ale vedlo k jejich zániku. Změnu zákona po senátorech požadovala petice, pod kterou Asociace lesních mateřských škol získala podpisy 11 tisíc lidí. Podporu měla také od Českého svazu ochránců přírody nebo od organizace Člověk v tísni.

Záměrem zákona není podle Marksové ublížit lesním školkám. Nesouhlasí ani s názory, že bude regulovat taky spolky, skauty a další organizace, které pracují s malými dětmi. „Můj názor je stále stejný, stejně jako těch 105 poslanců a poslankyň, kteří hlasovali pro poslaneckou verzi, jsem přesvědčena, že během ročního přechodného období řešení pro lesní školky najdeme. Lesní školky samozřejmě nikdo rušit nechce. Jsou již v procesu registrace do sítě mateřských škol. Jednání s ministry školství a zdravotnictví se již připravuje,“ řekla dnes ministryně.

Chládek: Budeme se snažit rozšířit kapacity

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) sdělil, že jeho ministerstvo se po vetu bude o to víc snažit rozšířit kapacity v mateřských školách, aby každé dítě mělo ve školkách či přípravných třídách své místo.

V dětské skupině má být podle normy nejvýš 24 dětí. Provozovatel skupiny by s rodiči uzavíral smlouvu. Musel by mít plán výchovy a péče a zajistit vhodné prostory a personál. Požadavky ale mají být mírnější než u školek. Provozovatel by také určoval výši úhrady nákladů za péči o dítě. Náklady na zřízení skupiny odhadlo ministerstvo zhruba na půl milionu korun, podobnou částku by stál roční provoz. Zřizovatelům by byly daňově uznány náklady spojené s provozem dětské skupiny. Na slevu na dani by měli nárok i rodiče.

Zeman v kampani před prezidentskými volbami avizoval, že jako hlava státu bude vety šetřit. Místo toho chtěl se zákonodárci předem věc prodiskutovat. Dnes vetoval také služební zákon, o tomto záměru dlouhodobě hovořil. O plánu učinit stejný krok v případě zákona o dětské skupině veřejně podle dostupných informací nemluvil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video