Zeman vyznamenal in memoriam letce Josefa Františka. Ocenil i Kriegla | E15.cz

Zeman vyznamenal in memoriam letce Josefa Františka. Ocenil i Kriegla

Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu uděloval 28. října na Pražském hradě státní vyznamenání. Na snímku je při úvodním projevu
Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu uděloval 28. října na Pražském hradě státní vyznamenání. Na snímku je při úvodním projevu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Prezident Miloš Zeman udělil u příležitosti oslav vzniku Československa státní vyznamenání 35 osobnostem. Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva propůjčil ve Vladislavském sále na Pražském hradě in memoriam československému leteckému esu z druhé světové války Josefu Františkovi. Řád Tomáše Garrigua Masaryka také in memoriam obdržel politik František Kriegel, který jako jediný odmítl v roce 1968 podepsat takzvaný Moskevský protokol legalizující okupaci Československa.

Medailí Za hrdinství prezident vyznamenal studenta Petra Vejvodu, který loni přišel o život, když bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Ždáru nad Sázavou. Medaili dnes převzal Petrův otec.

Medaile Za zásluhy Zeman udělil 32 lidem. Mezi oceněnými je třeba fotbalista a čerstvý viceprezident týmu Juventus Turín Pavel Nedvěd či koulařka Helena Fibingerová, ale také několik bývalých ministrů.

Medaili tak získali in memoriam ministr kultury a Zemanův blízký přítel Pavel Dostál a Eduard Janota, ministr financí ve vládě Jana Fischera. Oceněn byl i bývalý ministr dopravy a dopravní expert Petr Moos a předlistopadový ministr zemědělství Miroslav Toman.

Z oblasti umění prezident udělil medaili zpěvákovi Václavu Neckářovi, básníku Jiřímu Žáčkovi či herečce Libuši Šafránkové. Ze zdravotních důvodů se nemohla slavnostní večera účastnit, ocenění za ni převzala její sestra Miroslava. Medaile převzali i hudebníci František Ringo Čech a Ladislav Štaidl.

Mezi oceněnými byla podle očekávání herečka Jitka Frantová Pelikánová. Její jméno vyvolalo protesty kvůli její údajnou spoluprací s komunistickou Státní bezpečností (StB). I přes Zemanovu averzi k žurnalistům byla medaile udělena novináři Janu Petránkovi, kritikovi Antonínu J. Liehmovi a bývalému redaktorovi ČTK a zachránci několika stovek československých Židů v Itálii Karlu Weirichovi.

Medaili Za zásluhy získal i zakladatel babyboxů Ludvík Hess, zakladatelka českého hospicového hnutí Marie Svatošová, plastický chirurg Bohdan Pomahač, odborník na ústavní právo Václav Pavlíček a končící plzeňský biskup František Radkovský

Zeman ocenil také několik podnikatelů. Medaili si tak z Hradu odnesl generální ředitel Madety Milan Teplý, vlastník Preciosy Ludvík Karl, zakladatel firmy Jablotron Dalibor Dědek a majitel společnosti Juta Jiří Hlavatý.

Ve své funkci Zeman vyznamenání uděloval již dvakrát. Řád Bílého lva už předal zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi, slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, bývalému rakouskému kancléři Franzi Vranitzkému a in memoriam bývalému britskému premiérovi Winstonu Churchillovi.

Přehled počtu státních vyznamenání udělených českými prezidenty při příležitosti státního svátku 28. října Autor: ctk
Přehled počtu státních vyznamenání udělených českými prezidenty při příležitosti státního svátku 28. října (zvětšíte kliknutím)

Zeman uvedl, že vyznamenáním ocenil lidi statečné a lidi práce

Prezident Miloš Zeman před dnešním udělením státních vyznamenání na Pražském hradě uvedl, že oceňuje lidi statečné a lidi práce. Stejně jako se říká, že v každé kapce vody je skryt celý oceán, tak v každém lidském příběhu vyznamenaných osobností je kus historie, řekl prezident ve Vladislavském sálu před ústavními činiteli, diplomaty, církevními hodnostáři a dalšími hosty večerní oslavy výročí vzniku samostatného československého státu.

„Zastávám koncept živých dějin. Dějin, které nejsou interpretovány pouze jako jakýsi anonymní pohyb abstraktních idejí, ale jako žitá a žijící historie,“ řekl Zeman, který na rozdíl od předchůdců směřuje svoje projevy na státní svátek 28. října k životním příběhům vyznamenaných. Jak uvedl, k situaci v České republice se vyjádří v prosincovém vánočním poselství.

Ve skupině příběhu o statečnosti Zeman označil za čest, že mohl propůjčit nejvyšší státní vyznamenání - Řád Bílého lva, stíhacímu esu v letecké bitvě o Velkou Británii Josefu Františkovi. V pasáži, kterou věnoval studentovi Petru Vejvodu, podotkl, že mladá generace je často kritizována generací starší jako zkažená.

Přitom starší generace má té mladší vštěpovat hodnoty, jako je odvaha, pracovitost a vlastenectví, podotkl Zeman. Vejvoda loni přišel o život, když bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Ždáru nad Sázavou. O dalším oceněném Františku Krieglovi prohlásil, že při událostech Pražského jara v roce 1968 neztratil svou čest a neselhal.

Uznání se dočkali i podnikatelé

Za práci Zeman ocenil několik českých podnikatelů. „Dlouho jsme slyšeli, že nebudou schopni vzdorovat zahraničnímu tlaku… Nakonec se ukázalo, že Baťovská generace se dokázala prosadit,“ zdůraznil prezident.

Další skupinou v „příběhu práce“ byli bývalí politici. „I politici umějí makat, ale jenom někteří,“ podotkl Zeman a jmenoval někdejšího ministra kultury Pavla Dostála, který podle Zemana nesliboval dotace, ale vystupoval tak, že ho kulturní obec brala jako svého ministra.

Prezident ocenil i lékaře, vědce, sportovce a umělce. Podotkl, že když se rozhodl ocenit zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse, někteří pediatři prý protestovali se zdůvodněním, že nejsou potřebné. Zeman ale připomněl citát, který říká, že kdo zachrání jednoho člověka, jako by zachránil celé lidstvo. Prezident v projevu kritizoval zelené aktivisty, když mluvil o vyznamenání slovenského vodohospodáře Júlia Bindera a někdejšího ředitele šumavského národního parku Jiřího Mánka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.