Zemanova ochranka má po osmi měsících ředitele, stal se jím Zdeněk Šiman | E15.cz

Zemanova ochranka má po osmi měsících ředitele, stal se jím Zdeněk Šiman

Zemanova ochranka má po osmi měsících ředitele, stal se jím Zdeněk Šiman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

ČTK

Novým ředitelem Útvaru pro ochranu prezidenta se stal Zdeněk Šiman. Ve funkci nahradil Petra Dongrese, který rezignoval po incidentu, kdy aktivisté místo standardy vyvěsili obří rudé trenýrky nad Pražským hradem.

Šimanův nástup do funkce potvrdil mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Dongres skončil v roli šéfa prezidentovy ochranky ke konci loňského září, protože necítil důvěru hlavy státu. Odpovědnost za událost, při které členové skupiny Ztohoven pronikli převlečeni za kominíky na střechu budov Pražského hradu, ale odmítl.

Po jeho odstoupení ochranku prezidenta dočasně vedl Vladimír Mach. Nový ředitel útvaru se hledal osm měsíců, Šiman uspěl ve třetím výběrovém řízení. V prvních dvou kolech o funkci nikdo neměl zájem. „Jsem rád, že útvar, který se stará o bezpečnost prezidenta České republiky, má opět svého ředitele,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Ovčáček: Ztohoven na Hradě způsobili škodu za 100 tisíc

Šiman dosud působil v prvním odboru Útvaru pro ochranu prezidenta, má hodnost plukovníka. Prezident Miloš Zeman byl podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka o jménu nového ředitele s předstihem informován. „Je to skvělá volba, pan prezident považuje Zdeňka Šimána za bytostného profesionála,“ sdělil Ovčáček.

Kvůli kauze trenýrek na Hradě ve funkci kromě Dongrese skončili velitel Hradní stráže Radim Studený a ředitel bezpečnostního odboru Jan Fulík. Případem tří umělců ze skupiny Ztohoven, kteří na střechu Hradu vnikli, se na konci června začne zabývat soud.

Po incidentu s trenýrkami se začalo hovořit o větším zabezpečení nejvýznamnější tuzemské památky. Nároky na bezpečnost umocnily také loňské teroristickými útoky v Paříži či v Bruselu. Nedávno například na Hradě přibyly kamery a veřejnými prostranstvími prochází více policistů a vojáků.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!