Pád kryptoburz. Po krachu FTX se smráká i nad Crypto.com | E15.cz

Pád kryptoburz. Po krachu FTX se smráká i nad Crypto.com a BlockFi

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Po krachu kryptoměnové burzy FTX narůstají ve světě kryptoměn obavy z pádu konkurenční burzy Crypto.com. Na twitteru se o víkendu objevily spekulace, že firma čelí problémům, společnost se ale nyní snaží zákazníky přesvědčit, že jejich peníze jsou v bezpečí. Informuje o tom server televize CNBC. Crypto.com je menší než FTX, ale podle serveru CoinGecko stále patří mezi 15 největších kryptoměnových burz na světě. Na možné vyhlášení bankrotu se kvůli své „významné expozici“ vůči FTX připravuje kryptoburza BlockFi, napsal list The Wall Street Journal (WSJ). Firma dříve také zastavila výběry. Zakladatele FTX v USA žalovali klienti krytoburzy.

Podobně jako FTX, která vyhlásila ve Spojených státech bankrot minulý týden, investovala Crypto.com velké částky do okázalého marketingu a propagace prostřednictvím celebrit. Crypto.com je podobně jako FTX soukromá společnost, nabízí řadu produktů pro nákup, prodej, obchodování a skladování kryptoměn. Sídlo má v Singapuru a generální ředitel Kris Marszalek sídlí v Hongkongu.

Crypto.com v posledních měsících podle médií zřejmě propustila více než čtvrtinu svých zaměstnanců a obavy o její budoucnost ještě vzrostly po krachu FTX. Marszalek na twitteru a na videokanálu YouTube ujišťuje, že vklady zákazníků jsou v bezpečí a že společnost stojí na pevných základech.

Z(a)tracená čísla 7. díl - Kryptoměny

Video se připravuje ...

O víkendu se ukázalo, že burza Crypto.com v říjnu omylem poslala více než 80 procent kryptoměny ethereum, kterou držela, v objemu asi 400 milionů dolarů (9,4 miliardy korun) na jinou kryptoměnovou burzu Gate.io. Marszalek přehmat přiznal až poté, co byla transakce odhalena prostřednictvím veřejných blockchainových dat.

Ředitel společnosti 2bminer Jakub Hlavenka řekl, že každému, kdo má své peníze v peněžence poskytované směnárnou, by doporučil stahovat své kryptoměny na soukromé peněženky. „Platí pravidlo, že co není na vaši peněžence, od které máte klíče, není vaše,“ dodal Hlavenka. Poznamenal také, že jeho firma k tomu nabádá i všechny své klienty, kterým chodí pravidelný příjem z jejich strojů na těžbu bitcoinu.

Důvěru investorů se po pádu FTX teď snaží obnovit kryptoměnová burza Binance. Přišla s myšlenkou fondu, který by zřídila na ochranu firem v odvětví, které čelí problémům s likviditou. Šéf Binance Changpeng Zhao řekl, že registruje velký zájem o zřízení fondu ze strany ostatních hráčů na trhu.

Možný pád další kryptoburzy

Americká makléřská společnost Genesis, která obchoduje s digitálními aktivy, zastavila výběry ve své úvěrové divizi. Po pádu kryptoburzy FTX, který způsobil otřes v celém odvětví kryptoměn, se Genesis potýkala s „mimořádným množstvím žádostí o výběr“. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Na možné vyhlášení bankrotu se kvůli své „významné expozici“ vůči FTX připravuje kryptoburza BlockFi, napsal list The Wall Street Journal (WSJ). Firma dříve také zastavila výběry. Zakladatele FTX v USA žalovali klienti krytoburzy.

Klienti společnosti Genesis si tak nyní nemohou vyměnit svá digitální aktiva za hotovost a nedostanou novou půjčku. Podle prozatímního šéfa firmy Derara Islima žádosti o výběr přesáhly aktuální likviditu v úvěrové divizi Genesis Global Capital. Firma si najala poradce, aby prozkoumali všechny možné varianty řešení situace, včetně získání nového financování. Příští týden podnik předloží plán pro svou úvěrovou činnost, uvedl Islim.

Zastavení výběrů se podle něj dotkne pouze úvěrové činnosti. Islim rozvedl, že obchodování a aktivy a jejich úschova „zůstávají plně funkční“.

Náhlý krach FTX se lavinovitě šíří odvětvím kryptoměn a zneklidnění klienti se snaží vybrat svá aktiva z ostatních platforem. Finanční zdraví Genesis platilo za barometr celého odvětví, připomněla agentura Bloomberg. Firma je jedním z nejstarších a nejznámějších makléřů kryptoměn, který profesionálním investorům vedle obchodování nabízí i úschovu digitálních aktiv. V posledních několika letech se také etablovala jako jeden z největších poskytovatelů půjček na kryptoměny.

Společnosti BlockFi popřela zprávy, že většinu svých aktiv drží u FTX. V pondělí však firma přiznala, že kromě vkladů na platformě má u FTX nevyčerpanou úvěrovou linku a že FTX má vůči BlockFi nesplacené závazky. Zprávu o návrhu na konkurz BlockFi zatím nekomentovala.

Zakladatel FTX Sam Bankman-Fried čelí hromadné žalobě u soudu v Miami. Žalobci tvrdí, že účty u FTX, z nichž firma slibovala výnosy, nebyly registrované u Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), a nabízení produktu tedy neodpovídalo zákonům státu Florida.

Po krachu kryptoburzy FTX přišli podle žaloby američtí investoři o 11 miliard dolarů (257,8 miliardy korun). Po Bankmanu-Friedovi a řadě celebrit, které pomáhaly FTX propagovat, například hvězdě amerického fotbalu Tomovi Bradym a tenistce Naomi Ósakaové, žádají náhradu.

Autor: ČTK

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery