Viktor Fischer: Blockchain přináší revoluci, naše děti už tradiční cestou investovat nebudou

Viktor Fischer

Viktor Fischer Zdroj: Rockaway Capital

Viktor Fischer
Viktor Fischer
3
Fotogalerie

Kryptoměny zažívají těžký rok, hodnota nejrozšířenějších digitálních mincí klesla od začátku roku více než o 60 procent. Přesto obor láká nové investory. „Současný propad neřešíme, uvažujeme v horizontu deseti a více let,“ říká ředitel blockchainové divize skupiny Rockaway Capital Viktor Fischer. Dodává, že kryptoměny, respektive jejich technologie blockchain, má potenciál změnit fungování světa, a to včetně venture kapitálu. Fischer ovšem není revolucionář, který by instituce jako centrální banky či dokonce vlády zrušil. Naopak, možnost využití blockchainu vidí i ve státem spravovaných oblastech. A jasno má také o budoucí roli bitcoinu.

Rockaway Blockchain funguje půl roku. Co považujete za svou nejcennější zkušenost z tohoto období?

Nejcennější je, že jsme tento obor vůbec pochopili a nejdeme za všeobecnou spekulací a hypem. Pokud s určitým sebezapřením přijmu zjednodušující označení současné situace okolo kryptoměn za zlatou horečku, dala by se naše investiční strategie připodobnit k investování do výrobců lopat a krumpáčů. 

Vybíráme si totiž zejména infrastrukturní projekty, které pomohou blockchain urychlit, učinit jej užitečnějším či lépe programovatelným. Zajímáme se však i o těžbu či decentralizované burzy kryptoměn. Nicméně na prvním místě našeho zájmu je opravdu infrastruktura, na které budou vznikat konkrétní aplikace.

Máte představu o konkrétním využití té infrastruktury?

Klíčem číslo jedna bude její adopce vývojáři, aby začali pořádně programovat aplikace na blockchainu. To se již děje, ostatně ethereum, které se v Česku více představí na říjnové Ethereum Devcon konferenci, je toho příkladem.

Aplikace vidím v podnikové sféře, například u nejrůznějších dodavatelských řetězců – použití distribuované technologie může totiž výrazně snížit náklady a pomoci se sledováním výrobků a výrobních procesů samotných. Další aplikaci vidím i ve vládním segmentu, například v decentralizaci různých registrů.

Jenže u státní sféry je přece otázkou, kdo budou ti „těžaři“, tedy majitelé výpočetního výkonu udržující „databázi“ v chodu. V případě bitcoinu a etherea je to jasné, lidé je „těží“ s vidinou finanční odměny vyplácené v jedné z těch dvou nejrozšířenějších kryptoměn – a také tím se právě dosahuje zmíněné decentralizace. Jak by taková státní aplikace vypadala, vyplácela by minerům odměny?

Může to být blockchain soukromý nebo šifrovaný natolik, aby se data nedala přečíst. Pokud jde o odměny ze strany státní správy, spíš si dovedu představit fungování na principu private-public partnership. To znamená, že nějaká soukromá firma vybuduje dobrý korporátní blockchain a jeho provoz si pak už platí obyvatelé. Stát je potom garantem daného řešení a tím, kdo má k datům přístup. Může navíc vystupovat v roli subjektu, který má vliv na nabídku „mincí“, jež daný blockchain používá.

Blockchain bez vlastní virtuální mince, jinými slovy tokenu, podle vás smysl nedává?

Pak je to jen obyčejná databáze, to si myslím, že smysl nedává. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!