Americká společnost SpaceX představila loď Dragon pro astronauty | E15.cz

Americká společnost SpaceX představila loď Dragon pro astronauty

Americká společnost SpaceX představila loď Dragon pro astronauty
Vesmírná loď Dragon V2 má prý postranní raketové motory, které mají umožnit přistání nejen na Zemi, ale také na Měsíci nebo jiném vesmírném tělese
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
pav

Americká soukromá společnost SpaceX představila variantu své vesmírné lodě Dragon V2, která je určená pro přepravu astronautů. SpaceX od roku 2012 vysílá své automatické nákladní lodě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), do dvou až tří let chce uskutečnit první let s lidskou posádkou.

Loď, kterou bude stejně jako první verze Dragona vynášet do kosmu raketa Falcon 9, bude díky vlastním motorům schopná po návratu z kosmu řízeně a měkce přistát na pevnině. Při přistání kabina dosedne na výsuvné vzpěry.

„Takhle by kosmické lodě měly v 21. století přistávat,“ řekl šéf SpaceX Elon Musk. „Umožní to rychlé opětovné využití plavidla.“ Pro případ nouzového přistání nicméně bude Dragon V2 vybaven i padákovým systémem.

Musk ještě před oficiální ceremonií prohlásil, že pilotovaná verze Dragona bude vypadat futuristicky a že bude připomínat „mimozemské plavidlo“. Představená kapsle byla vybavena sedmi křesly pro posádku, kterým dominuje výklopný ovládací panel s dotykovými obrazovkami. Musk při prezentaci upozornil, že všechny klíčové ovládací prvky jsou z bezpečnostních důvodů manuální. Kabina je také vybavena okny.

Elon Musk představil vesmírnou loď Dragon V2Elon Musk představil vesmírnou loď Dragon V2Autor: ČTK
Šéf programu SpaceX Elon Musk

Lodě Dragon mají v budoucnu zajišťovat dopravu astronautů do kosmu. Spojené státy v současné době nemají žádnou loď pro posádku, plně tak musí spoléhat na ruské sojuzy. Zatímco vyřazené americké raketoplány přistávaly jako letadla a sojuzy dosedají na padácích, Dragon V2 je vybaven postranními raketovými motory, které umožní přistání nejen na Zemi, ale také na Měsíci či jakékoli jiné planetě či vesmírném tělese. Zmíněné motory budou mít i bezpečnostní funkci, neboť v případě havárie nosné rakety bude pomocí nich plavidlo schopné se kdykoli během stoupání odpoutat.

Elon Musk má skromný cíl: zemřít na Marsu

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!