Auta pro Jamese Bonda chtějí vyrábět Italové a Indové | E15.cz

Auta pro Jamese Bonda chtějí vyrábět Italové a Indové

Auta pro Jamese Bonda chtějí vyrábět Italové a Indové
Vozy Aston Martin a další vozidla z novějších filmů s Jamesem Bondem
• 
ZDROJ: Autorevue.cz

ČTK
nos

Italský soukromý investiční fond Investindustrial a indická automobilka Mahindra mají zájem o koupi podílu 50 procent v britském výrobci luxusních aut Aston Martin. Její vozy se proslavily i v sérii Bondovek.

Podle zdroje agentury Reuters se ve čtvrtek fond Investindustrial dohodl s majitelem Aston Martin, kuvajtským investičním fondem Investment Dar, na převzetí podílu. Den poté se však objevila vyšší konkurenční nabídka od indické firmy Mahindra.

Automobilka Aston Martin byla založená v roce 1913. Její vozy proslavily hlavně filmy s Jamesem Bondem. Kuvajtští investoři koupili Aston Martin v roce 2007 od amerického Fordu za 479 milionů liber (15 miliard korun).

Podle zdroje jednání dále pokračují a italský fond je přesvědčen, že se mu podaří podíl získat. Jeho nabídka má činit 200 milionů až 250 milionů liber a jeho návrh je „technicky“ lepší, protože zahrnuje i dohodu o partnerství s automobilkou Daimler, výrobcem vozů Mercedes. Pod italským vedením by výroba také zůstala v britském městě Gaydon.

Mahindra je největším výrobcem traktorů na světě. Vyrábí také sportovně-užitkové vozy, v jejichž výrobě je indickou jedničkou, a kontroluje jihokorejskou automobilu Ssangyong Motor. Podle zdrojů má Mahindra zájem hlavně o technologie Aston Martin, které by jí pomohly k modernizaci současné výroby.

Aston Martin prodává zhruba 15 procent své produkce v Asii. V roce 2010 koupili bohatí čínští zájemci 110 vozů Aston Martin a letos by se měl prodej v zemi zvýšit na více než 500 vozů.

Investindustrial vlastní italská rodina Bonomi. Fond není žádným nováčkem v motoristickém průmyslu. V roce 2006 fond koupil italského výrobce motocyklů Ducati a prodal ho loni v dubnu za 860 milionů eur (21,8 miliardy korun) automobilce Audi z evropské skupiny Volkswagen.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!