Britský vědec Stephen Hawking hledá údržbáře pro svůj "hlas" | E15.cz

Britský vědec Stephen Hawking hledá údržbáře pro svůj "hlas"

Steven Hawking
Steven Hawking
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Máte zájem starat se o to, aby byl hlas slavného britského vědce, teoretického fyzika a badatele v oboru kosmologie Stephena Hawkinga slyšet? Pak by se vás mohl týkat inzerát, který zveřejnil na svých internetových stránkách. Hledá v něm za solidní plat asistenta, který by mu pomáhal vyvíjet a udržovat elektronický mluvící systém, s jehož pomocí dokáže světu sdělovat své myšlenky o fungování vesmíru navzdory těžké nemoci, kvůli níž je prakticky úplně ochrnutý.

Podle inzerátu by zájemce měl být zběhlý v počítačích, ochotný cestovat a schopný opravit elektronická zařízení „bez manuálu i technické podpory“.

Jeden z nejznámějších teoretických fyziků světa Hawking trpí vážnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), druhem postižení motorických neuronů, kvůli níž je prakticky úplně paralyzovaný.

Svůj skutečný hlas ztratil při tracheotomii v roce 1985, ale s pomocí počítače připevněného k elektrickému vozíku dokáže mluvit díky systému, který převádí do podoby mluveného slova pohyby jeho tváře.

Syntetický, monotónně robotický hlas se stal skoro stejně slavným jako sám Hawking, ale počítač mu neslouží jen k řeči. S jeho pomocí se může připojit k internetu a infračervený univerzální dálkový ovladač mu například umožňuje rozsvěcet světla, dívat se na televizi nebo otevřít dveře doma či v kanceláři.

Jedná se o komplikovaný, na míru vytvořený systém. Na toho, kdo by si troufl na jeho údržbu, čeká roční plat zhruba 25 tisíc liber (asi 767 tisíc korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video