Chodský masopust objevil Ital | E15.cz

Chodský masopust objevil Ital

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Maškary, muzika, tanec, a hlavně rozsudek nad Moranou. Masopust přichází.

Vlasteneckou službu vykonal Ital Giuseppe Maiello. Nikoli pro svou vlast, ale pro české studenty. Na Západočeské univerzitě totiž přednáší předmět úvod do slavistiky a pro partu posluchačů objevil masopust v Postřekově, když je sem v roce 2005 vzal na výlet. Letos sem studenti kulturologie pojedou znovu. Nyní půjde o studenty Karlovy univerzity.

Prožít masopust

„Oslavy masopustu v Postřekově jsou nejrozsáhlejší v celém západočeském regionu. Trvají zde čtyři dny a pořád v nich žije původní lidová tradice. Mimo to zde lze nalézt řadu dalších aspektů, které jsou výzvou pro studium a osobní prožití. Třeba nedělní krojovaný průvod coby specifický namlouvací rituál, pondělní vorání, kolečkové tance a další,“ vysvětluje Markéta Poláková, která studenty do Postřekova bere už poněkolikáté. Chodsko je poslední výraznou národopisnou oblastí Čech a masopust v Postřekově je vyhlášený. Jak tvrdí Poláková, nedá se jenom navštívit. Musí se prožít.

„Jako návštěvník postřekovského masopustu se setkáte zejména se dvěma zásadními podněty. Je to všudypřítomná hudba v podobě zpěvu regionálních lidových písní za doprovodu muziky a barvy místních krojů, které dívky nosí od neděle do úterý. Jejich intenzitu podtrhují kolové tance. Zřetelně jde znát, že jde o rituál,“ objasňuje mladá kulturoložka.


Masopust není půst. Jaký je původ slova masopust a proč úzce souvisí s karnevalem? Více zde >>>


Chodským masopustem nežije jenom samotný Postřekov, ale třeba i Klenčí pod Čerchovem a další místa. Jeho součástí je krojovaný průvod. Ten vyráží v neděli 19. února ve čtyři hodiny od hospody U Hadamů v Postřekově a končí Kytičkovou zábavou. V pondělí večer se koná tradiční Babský bál a v úterý odpoledne všechno to krojované a barevné veselí uzavře průvod maškar, který skončí oběšením masopusta a truchlením v hospodě U Nádraží. Úderem úterní půlnoci pak začíná půst.

Maškary jsou všude

Masopustní tradice se však za posledních dvacet let vrátila i do spousty dalších západočeských měst a obcí. V sobotu 18. února jím ožije Plzeň, Dobřany, Kladruby či zámek Rochlov. V Plzni vychází maškarní průvod od Branky, jakmile hodiny na věži odbijí čtvrtou. Maškary obejdou náměstí, zastaví se před radnicí, Zbrojnickou ulicí projdou do Křižíkových sadů, Dřevěnou ulicí se vrátí zpátky, aby vzápětí prošly Pražskou a zamířily do pivovaru. Zde v pět hodin začíná tradiční zabijačka a o hodinu později Na Spilce masopustní zábava.

Na tradiční masopustní podívanou zve i Centrum Bavaria Bohemia v Schönsee. Tady už od roku 1892 každých deset let projíždí obcí speciální mlýn, který mele staré báby na mladé krasavice. A letos je jeho rok. O týden později, tedy 26. února, chystají masopust v plzeňské zoo. Vyhánění zimy z plzeňského dolíku bude mít opět podobu průvodu z Vinic až na náměstí a chybět v něm nebude stínání hlavy línému kohoutovi a topení Morany.

MASOPUSTY V KRAJI

• sobota 18. února – Kladruby, Dobřany, Plzeň, zámek Rochlov
• neděle 19. února – Schönsee
• neděle 26. února – Plzeň

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video