Europoslanci odsoudili dominanci Googlu, chtějí ji omezit | e15.cz

Europoslanci odsoudili dominanci Googlu, chtějí ji omezit

Google News
Google News
• 
ZDROJ: Spencer E Holtaway, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropský parlament se důrazně vložil do sporu o dominanci americké firmy Google v internetovém vyhledávání. Europoslanci schválili nezávaznou rezoluci, která monopoly v digitálním prostředí odsuzuje, protože firmy pak mohou svého silného postavení zneužívat. Ačkoli rezoluce žádnou konkrétní společnost nezmiňuje, chápou všichni usnesení europoslanců jako jasnou výzvu Evropské komisi, která s Googlem dlouhá léta vede antimonopolní řízení.

EK začala Google vyšetřovat v roce 2010. Na základě stížností jeho rivalů včetně amerického Microsoftu a řady menších internetových firem z Evropy zjišťuje, zda Google nemanipuluje s výsledky vyhledávání ve svůj prospěch a ke škodě konkurentů. Konkrétně jde třeba o to, zda ve svém vyhledavači neupřednostňuje vlastní produkty a služby.

Pro rezoluci hlasovalo dnes 384 europoslanců, 174 jich bylo proti. Pokud komise dospěje k závěru, že firma porušuje pravidla hospodářské soutěže, může ji potrestat pokutou až do deseti procent jejích globálních tržeb.

Rezoluce europoslanců se týká práv spotřebitelů na jednotném digitálním trhu a ačkoli je nezávazná, způsobila velký rozruch. Mnozí ji totiž interpretují jako vzkaz komisi, aby ve sporu s Googlem pokročila a zaujala tvrdší postoj.

Nejde prý o Google, ale o princip

Jeden z iniciátorů rezoluce, španělský liberál Ramon Tremosa trvá na tom, že o žádnou konkrétní společnost europoslancům nejde. „Nejsme proti Googlu ani žádným dalším americkým firmám. Jsme proti monopolům,“ uvedl.

Jedním ze způsobů, jak může komise spor s Googlem vyřešit, je to, že mu nařídí oddělit internetový vyhledávač od ostatních služeb. Právě takový postup v obecné rovině navrhují europoslanci, podle nichž to je cesta, jak monopol vyhledávačů na internetu omezit. Zejména část rezoluce, v níž se o oddělování vyhledávačů od dalších služeb hovoří, vyvolala velké vášně, protože prý de facto jde o doporučení na rozdělení Googlu.

Hrubé zkreslení

„Mediální informace, že europoslanci chtějí rozdělit Google, jsou hrubým zkreslením toho, co se na půdě Evropského parlamentu skutečně odehrává,“ uvedl k tomu český europoslanec z lidovecké frakce EPP Jiří Pospíšil. Podle něj EP jen vyzývá komisi, aby oddělení vyhledávačů od dalších služeb zvážila; o útok na Google prý nejde.

Zcela opačně to vidí europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová. „Kolegové z EPP a SD připravili rezoluci, kterou sledují především to, jak atakovat Google - navrhují jeho faktické rozdělení. Já jsem proti tomu, aby poslanci předjímali rozhodnuti nezávislé komisařky pro hospodářskou soutěž,“ sdělila.

Google ovládá ve vyhledávání na internetu v EU až 90 procent trhu. V Česku je zatím jeho pozice slabší díky silnému lokálnímu vyhledávači Seznam.cz.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery