Finové otevřeli "digitální dálnici" napříč Baltským mořem | E15.cz

Finové otevřeli "digitální dálnici" napříč Baltským mořem

podmořský optický kabel
podmořský optický kabel
• 
ZDROJ: reddit

ČTK

Finská technologická společnost Cinia Group zpřístupnila podmořský kabel pro rychlý přenos dat, spojující Finsko a Německo napříč Baltským mořem. Chce tak motivovat příchod nových provozovatelů datových center, kteří by podle ní ve Finsku mohli využít chladnějšího podnebí, nízkých cen energií a přísných zákonů na ochranu soukromí.

Optický kabel má délku 1200 kilometrů a kapacitu 144 terabitů za vteřinu. Data tudíž přenáší mnohem rychleji než současná spojení mezi Finskem a zbytkem Evropy, která vedou přes sousední Švédsko. V Cinia Group má podíl také finská vláda. Cinia uvedla, že kabelový systém, označovaný jako „severní digitální dálnice“, přímo propojuje středoevropské síťové uzly s ruskými a asijskými trhy přes území Finska.

„Nový podmořský datový kabel je příležitostí nejen pro podniky ve Finsku a v Německu, ale také pro zbytek Evropy,“ uvedla v prohlášení parlamentní státní tajemnice při německém ministerstvu hospodářství a energetiky Brigitte Zypriesová.

Datová centra ve Finsku mají společnosti jako Google, Microsoft nebo ruský Yandex, které zde kromě nižších teplot a levnějších energií využívají také daňových úlev. Datové centrum nedaleko Helsinek v současnosti buduje německý provozovatel těchto středisek Hetzner Online.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.