„Mořští nomádi“ jsou prvními známými lidmi, kteří se geneticky adaptovali na potápění | E15.cz

„Mořští nomádi“ jsou prvními známými lidmi, kteří se geneticky adaptovali na potápění

„Mořští nomádi“ jsou prvními známými lidmi, kteří se geneticky adaptovali na potápění
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

Jiří Černý - VTM.cz

Příslušníci kmene Bajau Laut z jihovýchodní Asie tráví zhruba 60 % svého pracovního života pod vodou, kde loví ryby a další mořské tvory. Na jeden nádech se dokážou potopit do hloubky až 79 metrů a pod hladinou stráví klidně i přes 3 minuty. Jejich jediným vybavením jsou přitom dřevěné brýle a ruční závaží.

Nová studie publikovaná v magazínu Cell ukazuje, že tyto úžasné ponory mohou uskutečňovat díky určitým fyziologickým a genetickým adaptacím.

Mezinárodní tým badatelů zjistil, že Bajau – z nichž mnozí stále kočují po oceánu ve svých obytných člunech lepa lepa, zatímco jiní už se usadili na pobřeží – mají výrazně větší sleziny než například obyvatelé sousední vesnice, kteří se místo rybolovu rozhodli zaměřit na farmaření.

Tajemství úžasných geometrických útvarů z vulkanické horniny rozluštěno

Slezina plni úlohu jakéhosi rezervoáru červených krvinek. Při potápění jsou tyto extra krvinky uvolňovány do cirkulující krve, která v důsledku toho dokáže transportovat více kyslíku. Tato reakce byla popsána namátkou i u tuleňů.

Analýza DNA pak odhalila zvláštní variantu genu, jenž pomáhá řídit hladiny hormonu T4 produkovaného štítnou žlázou. Tento hormon zvyšuje rychlost metabolismu, což organismu umožňuje lépe se vyrovnávat s nízkou koncentrací kyslíku v krvi.

Určité části Stonehenge se na svém současném místě nejspíš nacházely dávno před příchodem lidí

Jiné zajímavé alely byly asociovány s tím, jak lidské tělo reaguje na podmínky při potápění. Jedna takové genová varianta způsobuje „vytlačování“ krve z končetin a jiných méně důležitých částí a oddaluje tak přerušení přísunu kyslíku do mozku, srdcí a plic. Další zase zabraňuje zvyšování hladiny oxidu uhličitého v krvi. To všechno naznačuje, že přirozený výběr formoval Bajau tak, aby se mohli ponořovat se do velkých hloubek a zůstávat pod vodou delší dobu.

Článek vyšel na serveru VTM >>>

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!