Muskova SpaceX slaví, její raketa úspěšně odstartovala do vesmíru | E15.cz

Muskova SpaceX slaví, její raketa úspěšně odstartovala do vesmíru

Start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX
Start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z Mysu Canaveral úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX, která vynesla na oběžnou dráhu kolem Země 11 satelitů. První stupeň nosné rakety se po pár minutách bez problémů vrátil na zem nedaleko místa svého startu a v řídícím středisku vypukl neutichající jásot.

„Dnes tvoříme dějiny,“ komentoval start i návrat části nosné rakety komentátor společnosti SpaceX. Díky opakovanému použití nosných raket se do budoucna mohou snížit náklady na lety do vesmíru.

Společnost SpaceX přistupovala ke startu rakety s mimořádnou obezřetností, a to kvůli červnové havárii. Tehdy raketa Falcon, která měla na oběžnou dráhu vynést nákladní loď Dragon se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), explodovala. Příčinou byl patrně únik hélia. Experti následně strávili opravou problémů několik měsíců a snažili raketu vylepšit.

První stupeň rakety poháněný devíti motory se dnes úspěšně vrátil na Zemi deset minut po startu a přistál asi deset kilometrů od místa startu. Přistávací plochou byla bývalá odpalovací rampa amerických nosných raket Atlas, kterou si společnost SpaceX pronajala. Horní část nosné rakety Falcon pak pokračovala se svým nákladem v letu na oběžnou dráhu.

Majitel společnosti SpaceX Elon Musk prohlásil, že bude ještě dalších několik let trvat, než se nová technologie zdokonalí tak, aby byla běžně použitelná. Firma se mezitím zaměří na přeměnu nákladní lodi na dopravní loď pro lidskou posádku. Konečným Muskovým cílem je let lidí na Mars. „Učinili jsme kriticky důležitý krok na cestě k vybudování města na Marsu. O tom to všechno je,“ komentoval dnešní úspěch Musk.

Raketa Falcon do kosmu vynesla 11 malých komunikačních satelitů pro společnost OrbComm. Již předem se očekávalo, že pokud bude let bez problémů, chystá se spolupráci se společností SpaceX obnovit i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Firma SpaceX doufá, že by se další pokus o vynesení vesmírné nákladní lodi se zásobami mohl uskutečnit již příští rok v únoru.

Zdárný návrat prvního stupně Falconu 9 je pro společnost Space Exploration Technologies (SpaceX) velkou vzpruhou. Firma už delší dobu usiluje o možnost opakovaného použití nosných raket. Předchozí pokusy přistát na plošinách v moři byly neúspěšné, tentokrát se první stupeň úspěšně vrátil na pevnou zem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video