Praha 1 zatím magistrátu nepovolila silvestrovský ohňostroj | E15.cz

Praha 1 zatím magistrátu nepovolila silvestrovský ohňostroj

Ohňostroj – ilustrační foto
Ohňostroj – ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Radní Prahy 1 nepovolili tradiční silvestrovský ohňostroj, který chce pořádat hlavní město. Vedení městské části se nelíbí, že má být příliš hlučný. Novinářům to dnes řekl radní pro oblast bezpečnosti Ivan Solil (ČSSD). S magistrátem bude radnice Prahy 1 ještě jednat, aby se hluková zátěž snížila.

Ohňostroj se má letos konat přesně o půlnoci ze Silvestra na Nový rok. Zatímco v minulých letech byl většinou odpalován z Letné, letos jej chce Praha přesunout na ponton v blízkosti Střeleckého ostrova.

Podle Solila hluk z pyrotechniky výrazně omezí obyvatele první městské části. „Všechny kolmé ulice na Vltavu způsobují efekt, jako když jde zvuk trubkou,“ poznamenal. Pořádat ohňostroj v kotlině je podle něj velmi nešťastný nápad. Radní proto nepovolili potřebný zábor části Střeleckého ostrova.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký řekl, že městská část bude ještě s vedením Prahy o ohňostroji jednat. Na pátek si již domluvili schůzku. Praha 1 na ní bude požadovat, aby se snížil hluk ve prospěch světelných efektů a aby magistrát nalezl řešení pro budoucnost. „Magistrát nemůže takové akce objednávat bez toho, aby měl souhlas městské části. Je to typická ukázka arogance moci magistrátu vůči městské části,“ dodal Lomecký s tím, že mu kvůli úternímu rozhodnutí volal primátor Bohuslav Svoboda. „Všichni volali, že Praha 1 šlápla do hraček,“ podotkl.

Vedení Prahy je připraveno o ohňostroji jednat. „Chápeme kroky Prahy 1. Budeme hledat cestu, aby byly využity spíše světelné než hlukové efekty. Rádi také budeme hledat koncepční řešení do budoucna,“ řekla mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Novoroční ohňostroj v Praze každoročně přitahoval desítky tisíc lidí. Organizátoři se jej často snažili pojmout originálně. V roce 2010 byl odpalován z lodě, která kotvila uprostřed Vltavy, a byl pojat v duchu muzikálu. V předchozích letech ho Praha pravidelně pořádala na Nový rok na Letné.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video