Prahou prošel karnevalový průvod | e15.cz

Prahou prošel karnevalový průvod

Z dnešního karnevalového průvodu
Z dnešního karnevalového průvodu
• 
ZDROJ: carnevale.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prahu dnes zaplavili maškary, klauni a akrobaté, začal karneval. Pestrobarevný průvod odpoledne protančil historickým centrem a na Staroměstském náměstí převzaly masky symbolickou vládu nad městem. Návštěvníky karnevalu čekají až do 21. února masopustní reje, barokní plesy, hostiny a koncerty.

V ryčné masopustní družině nechyběl kočár s krasavicí ve škrabošce zdobené peřím, bubeníci nebo kejklíři. Čerti zase promrzlým přihlížejícím začerňovali tváře. V závěru průvodu se na tyčích vznášel několikametrový papírový drak. Na náměstí se pak návštěvníci mohli zapojit do Olympských her, kterými se lidé bavili už v době Lucemburků. Jednou ze soutěží byl třeba běh s prasečí hlavou.

Centrum oslav Carnevale Praha je v Clam-Gallasově paláci v Husově ulici, kde se budou denně konat koncerty barokní hudby spojené s tancem a přehlídkou dobových kostýmů. Představení s ukázkami barokní kultury jsou připravena i pro školy. Zároveň zde budou vystaveny nákladné kostýmy z oscarového velkofilmu Amadeus. Ti, kteří by rádi oblékli paruky nebo krinolíny, se pak mohou vydat na barokní ples masek, kvůli němuž bude zřízena i půjčovna dobových kostýmů. Vybrané restaurace také budou v době karnevalu nabízet speciální menu.

„Vždycky jsme si přáli stát se platformou pro všechny, kdož ctí starobylou tradici karnevalu, a poskytnout prostor pro prezentaci masopustních aktivit v centru města i společenského dění“, nechala se slyšet organizátorka akce Zlatuše J. Müller. Festival proto navštíví i masopustní masky z Hlinska, které byly loni zapsány na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Do centra se přišly předvést i maškary z ostatních částí Prahy, třeba ze střížkovského nebo malostranského masopustu.

Nad karnevalem převzalo záštitu hlavní město, měla by se tak obnovit masopustní tradice. Organizátoři si od akce slibují, že přitáhne návštěvníky i ve slabší turistické sezoně. Podobné karnevaly se konají i v padesátce světových měst.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery