Průměrná cena mobilů do března stoupla o 12 procent na 4600 korun

Chytrá mobilní zařízení (ilustrační foto)

Chytrá mobilní zařízení (ilustrační foto) Zdroj: E15

Průměrná cena mobilních telefonů v Česku se v prvním čtvrtletí zvýšila o 12 procent na téměř 4600 korun v nedotovaných cenách. Na růstu se výrazně podílely chytré telefony, které jsou obecně dražší než obyčejné mobily bez operačního systému. Vyplývá to z údajů analytické firmy GfK Czech.

Takzvané smartphony měly na začátku roku podíl na prodejích 72 procent, což je o 14 procentních bodů více než ve stejném období loni. Kupující v rostoucí míře upřednostňují větší modely s úhlopříčkou displeje od pěti do 5,59 palce. Prodej klasických mobilů naopak klesá.

Celkově trh podle GfK rostl dvojciferným tempem jak v kusovém, tak i hodnotovém vyjádření. Loni se ve stejném období prodalo kolem 630 tisíc telefonů, letos GfK celkové číslo neuvedla, ale podle expertů se prodej pohyboval kolem 700 tisíc - 750 tisíc kusů.

Podle vyjádření operátorů, kteří jsou největšími prodejci zařízení, byly nejprodávanější modely Samsung Galaxy Core Prime, Nokia 225, Lenovo A6000 nebo Samsung Galaxy Ace 4. Za celý loňský rok se prodalo rekordních 3,3 milionu mobilů, což byl meziroční nárůst o 18 procent. Objem prodeje poprvé převýšil třímilionovou hranici a letos se čeká další růst. Nejprodávanější byla značka Samsung před Nokií/Microsoft a Sony.