SpaceX posílá zásoby na vesmírnou stanici, loď Dragon odstartovala | E15.cz

SpaceX posílá zásoby na vesmírnou stanici, loď Dragon odstartovala

Vesmírná loď Dragon
Vesmírná loď Dragon
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Vesmírná nákladní loď Dragon americké soukromé společnosti SpaceX úspěšně odstartovala z floridského Mysu Canaveral se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), k níž by se měla připojit v pondělí. Nepovedl se však revoluční pokus o přistání prvního stupně nosné rakety Falcon, aby mohla být znovu použita. Tím by se snížily náklady na vesmírné mise.

Bezpilotní loď Dragon měla šestičlenné posádce orbitálního komplexu více než 2200 kilogramů zásob přivézt už před Vánocemi, ale v polovině prosince byl start dvakrát odložen kvůli nutnosti otestovat raketové motory. Tento týden v úterý bylo odpočítávání zastaveno necelé dvě minuty před plánovaným startem, podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) kvůli problémům s pohonem nosné rakety.

Na palubě ISS jsou nyní dvě ženy - Italka Samantha Cristoforettiová z Evropské vesmírné agentury (ESA) a Ruska Jelena Serovová. S nimi tam pobývají Američané Terry Virts a Barry Wilmore a Rusové Alexandr Samokuťajev a Anton Škaplerov.

Dragon má krom jiného dopravit posádce, byť se zpožděním, vánoční dárky. Na tuto zásilku se zřejmě těší zejména Samantha Cristoforettiová. „Hurá! Dragon letí na návštěvu a přinese dárky,“ napsala na Twitteru po úspěšném startu rakety z Mysu Canaveral.

Vesmírný kamion má na palubě i řadu experimentů. Některé z nich jsou důležité pro přípravu budoucích dlouhodobých kosmických výprav lidských posádek, včetně případné cesty na Mars. Na octomilkách chtějí například vědci zkoumat působení pobytu ve vesmíru na imunitní systém organismů. Projekt Micro-5 je zase zaměřen na rizika vypuknutí infekcí během dlouhých letů a na možnosti protiopatření. Ke zkoumání toho, jak stav beztíže ovlivňuje regeneraci tkání, mají podle NASA posloužit hlísty.

Pokus o přesné přistání nevyšel

Společnost SpaceX dříve uvedla, že při startu lodi Dragon zamýšlí vyzkoušet přistání prvního stupně rakety Falcon 9 na neukotvené námořní plošině o rozměrech zhruba 90 krát 30 metrů, plující v Atlantiku 322 kilometrů severovýchodně od Mysu Canaveral. Pokus se však nepovedl, raketa se sice strefila na plošinu, ale přistála příliš tvrdě, rozlomila se a spadla do vody.

„Bylo to blízko, ale na doutník to tentokrát není,“ připustil šéf společnosti SpaceX Elon Musk. Nicméně dodal, že „tentokrát jsme toho moc nepokazili a to je dobré znamení do budoucna“. Společnost už nějakou dobu testuje možnost opakovaného využívání prvního stupně raket, což by přispělo ke snížení nákladů a ke zkrácení přípravy letů do vesmíru. První raketový stupeň podle společnosti SpaceX po odpojení správně zažehl manévrovací motory a zamířil dolů k autonomní plošině. Dosednutí bylo ale příliš tvrdé.

Musk podle agentury AP sdělil, že bude potřeba vyměnit některá zařízení na plošině. Problém byl podle něj především s videopřenosem „přistání/dopadu“, protože na moři byla tma a mlha. „Složíme to dohromady z telemetrických údajů a… z kousků,“ řekl šéf společnosti. Na záběrech kamer umístěných na raketovém stupni, které vysílala televize NASA, bylo vidět bubliny ve vodě.

SpaceX je nyní jednou ze dvou amerických soukromých společností, které úřadu NASA pomáhají se zásobováním ISS. Poslední pokus o vyslání zásob na nákladní lodi Cygnus, která patří společnosti Orbital Sciences, skončil na konci loňského října explozí nosné rakety Antares krátce po startu ze státu Virginie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.