SpaceX úspěšně provedla první test systému záchrany při startu | E15.cz

SpaceX úspěšně provedla první test systému záchrany při startu

SpaceX
SpaceX
• 
ZDROJ: SpaceX

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Záchranný systém pro případ nezdařeného startu nosné rakety s pilotovanou lodí poprvé a úspěšně vyzkoušela soukromá americká společnost SpaceX. Upravená verze nákladní lodě Dragon, která nyní dopravuje náklad na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), podle plánu vystřelila k únikovému letu ze startovací rampy na Mysu Canaveral a pak se v pořádku snesla do moře.

Šest metrů vysoký modul naráz zažehl všech osm motorů zabudovaných po obvodu a katapultoval se do výšky půldruhého kilometru. O necelé dvě minuty později aparát sestoupil na padácích do vln Atlantického oceánu asi 2,5 kilometru od areálu, z něhož jsou vypouštěny rakety.

Cílem testu bylo prověřit únikový systém, který by měl dostat loď s posádkou včas do bezpečí v případě exploze nosné rakety nebo jiné nehody během startu. Stejný modul jako dnes chce SpaceX po analýze dat použít i pro další zkoušku systému, ale už ve fázi letu s raketou Falcon 9. Tento test by měl být proveden ještě letos.

První Dragon s astronauty chce společnost vypustit do vesmíru za dva roky.

Kabina lodě byla samozřejmě bez posádky. Místo ní na sobě vyzkoušela účinky únikového manévru figurína a důležité údaje snímalo na 270 nejrůznějších senzorů.

Podle SpaceX jsou záchranné motory natolik silné, že modul během dvou vteřin vystřelí do vzdálenosti 100 metrů a do pěti sekund dál než půl kilometru. Únikový manévr má trvat do spotřebování paliva, což zhruba znamená vzdálenost, které bylo dosaženo během dnešního testu.

„V podstatě je to něco jako katapultovací sedadlo v letadle. Budete mít možnost opustit startovací rampu a sedět přitom v modulu. Modul odletí a přistane,“ charakterizoval záchranný systém astronaut Eric Boe během přenosu testu televizí NASA TV.

Americká vesmírná agentura NASA musí od ukončení programu raketoplánů v roce 2011 využívat k dopravě astronautů na ISS ruské lodě Sojuz, přičemž za jednu osobu platí kolem 63 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Proto investovala 6,8 miliardy dolarů do vývoje pilotovaných lodí společnostmi SpaceX a Boeing a doufá, že američtí astronauti jimi začnou létat do konce roku 2017.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video