Toshiba čelí další žalobě kvůli účetnímu skandálu, skupina akcionářů chce čtyři miliardy | E15.cz

Toshiba čelí další žalobě kvůli účetnímu skandálu, skupina akcionářů chce čtyři miliardy

ČTK

Vstoupit do diskuze
0

Japonský průmyslový konglomerát Toshiba čelí žalobě ze strany skupiny akcionářů, která po firmě požaduje odškodné 16,7 miliardy jenů (čtyři miliardy korun) za ztráty způsobené rozsáhlým účetním skandálem. Podle agentury Reuters jde o dosud nejvyšší požadavek na kompenzaci za tento skandál.

Toshiba uvedla, že 45 převážně zahraničních akcionářů požaduje odškodné za újmu způsobenou jejím "nepatřičným účetnictvím". Společnost loni přiznala rozsáhlé nesrovnalosti v účetnictví sahající až do roku 2008 a zahrnující nadhodnocení zisků o celkem 155 miliard jenů (téměř 37 miliard korun). Účetní skandál Toshiby byl v Japonsku největší od účetních manipulací firmy Olympus z roku 2011.

Toshibu již dříve kvůli skandálu zažalovalo 15 skupin a jednotlivců. Tyto žaloby požadují v součtu odškodné 15,3 miliardy jenů (3,6 miliardy korun), napsala agentura Reuters.

Účetní skandál přiměl Toshibu k restrukturalizaci, rozsáhlým odpisům v americké jaderné divizi Westinghouse a k odprodeji majetku. Firma také oznámila, že zruší asi 14.000 pracovních míst.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.