Tragikomické moralitky z krásného Islandu | E15.cz

Tragikomické moralitky z krásného Islandu

O koních a lidech
O koních a lidech
• 
ZDROJ: film europe

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Film, který Island vysílal jako národního zástupce na poslední Oscary, nepotvrzuje pověst tamní kinematografie jako hluboce depresivní. Zato odpovídá názoru, že Islanďané mají specifický smysl pro absurdní a černý humor a žijí na ostrově plném krásné přírody.

Snímek O koních a lidech se odehrává na severu Islandu, kde jeho autor Benedikt Erlingsson jako teenager pracoval na farmě. A právě tady žije zvláštní plemeno koníků. Ti se ve filmu stali chloubou některých místních postav i pomocníkem při vyjadřování jejich vzájemných vztahů a názorů. I když se vše odehrává v jedné venkovské komunitě, kde se všichni znají a pozorují dalekohledem, film se vlastně skládá z asi pěti historek. V nich figurují koně a lidé a několikrát i nepěkná smrt jako trest za (vždy lidské) neřesti, jako jsou marnivost, hněv nebo alkoholismus.

Erlingsson se dosud živil jako herec, k vidění byl třeba v komedii Kdo je tady ředitel? od Larse von Triera. Snímek uvedený na festivalu v Karlových Varech pak je jeho celovečerním debutem. A to debutem vcelku úspěšným, protože vyhrál šest domácích filmových cen a vedle toho karlovarského objel i další festivaly. Jejich diváky si většinou získává svým lakonickým svérázným humorem propleteným s tragikou, poetikou, kterou hledá v detailech koňských očí, a jízlivými morálními poučkami skrytými v jednotlivých povídkách.

Mezi ně se nehodí ta nejsmutnější a nejdrsnější s otravným španělsky mluvícím turistou, který se dost nepřesvědčivě ztratí své skupině jezdecké školy. Film také někdy šokuje explicitní krví či mrtvolou a i při 81 minutách by mu slušela kratší stopáž. Takhle jeho malá dramata poskytují moc času na obdivování islandské přírody.

O koních a lidech
(tragikomedie, Island/Německo, 81 minut)
Režie: Benedikt Erlingsson
Hrají: Ingvar Eggert Sigurdsson, Charlotte Bovingová, Maria Ellingsenová
Premiéra: 4. září
Hodnocení: 60 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video